BotaKulture

Ndërron jetë këngëtari i njohur: U gjend i shtrirë në shtratin e tij…

Këngëtari dhe aktori Darius Campbell Danesh, i cili u bë i famshëm në shfaqjet e talenteve të ITV Popstars dhe Pop Idol dy dekada më parë, ka ndërruar jetë në moshën 41-vjeçare. Shkaku i vdekjes nuk dihet ende , por familjarët e tij thanë se ai u gjet pa jetë në banesën e tij në SHBA.

“Me pikëllim të madh njoftojmë ndarjen nga jeta të Darius Campbell Danesh”, thanë ata në një deklaratë. Darius u gjet pa jetë në shtrat në dhomën e tij në apartamentin që ka në Rochester, Minesota, më 11 gusht dhe u shpall i vdekur pasdite nga zyra e ekzaminuesve mjekësorë lokalë.

“Policia vendore ka konfirmuar se nuk ka shenja të qëllimit apo rrethanave të dyshimta. Shkaku i vdekjes së papritur të tij nuk dihet në këtë fazë, ndërsa ekzaminimet mjekësore vazhdojnë. Ne kërkojmë që ju të respektoni me dashamirësi dëshirat tona për privatësi në këtë kohë, ndërsa ne pajtohemi me humbjen tragjike të djalit dhe vëllait tonë.”– u shprehën familjarët.

Homazhet u bënë nga fansat dhe personazhet e famshëm, duke përfshirë këngëtarin dhe prezantuesin Rylan Clark, i cili vetë u bë famshëm në X Factor.

Campbell Danesh lindi në Glasgoë në vitin 1980 nga një nënë skoceze dhe një baba iranian dhe lexoi Letërsi dhe Filozofi Angleze në Universitetin e Edinburgut.

Skocezi doli i treti në Pop Idol pas Will Young dhe Gareth Gates në 2002. Ai arriti numrin një në Mbretërinë e Bashluar më vonë atë vit me Colourblind, ndërsa albumi i tij Dive In arriti në top 10.

Më pas ai vazhdoi të bëhej një yll i West End, duke u shfaqur në këngë si Chicago dhe fitues të çmimit Olivier Guys and Dolls.

Më vonë atë vit, ai u rishfaq në vazhdimin e Pop Idol pa bishtin dhe mjekrën, dhe me një qëndrim të ri që e çoi në treshen e fundit. Finalja u ndoq nga më shumë se 13 milionë njerëz.

Duke reflektuar për karrierën e tij në një intervistë me Digital Spy në 2017 , interpretuesi tha se përvojat e tij të hershme në shfaqje ndihmuan për t’i dhënë formë. “Unë i shikoj të gjitha me kujtime të bukura dhe me vlerësim të thellë për mbështetjen e publikut britanik në një kohë kur kalova për herë të parë me Popstars – bëra gabime dhe isha shumë kokëfortë dhe nuk kisha përulësi,” ai. tha.

“Unë u ktheva me një gatishmëri për të mësuar nga gabimet e mia dhe thjesht për të ndarë zërin tim dhe dashurinë për muzikën,” shtoi ai. “Kam respekt të thellë për këdo që e vendos veten në pozitën e të gjykuarit ose të vendoset në pozitën e kritikës publike”.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close