Kuzhina

Ëmbëlsirë me fruta, pa yndyrë, pa gluten, pa sheqer

 

Ëmbëlsirë me fruta, pa yndyrë, pa gluten, pa sheqerPërbërësit: 250 gr miell orizi, 3 të bardha veze, 100 gr mjalt, 170 gr kos, 1 limon ( lëkura), 1/2 gotë qumësht,pluhur pjekës, kumbulla

Përgatitja: Në një tas vendosim të bardhat e vezëve, një majë kripë dhe I rrahim me rrahëse eletrike deri sat ë na formohet një merengë e lidhur.  Shtojmë mjaltin duke ruajtur pak dhe vazhdojmë përzjerjen. E lëmë merengën mënjanë. Në një tas tjetër vendosim kosin, mjaltin e mbetur dhe I përziejmë mirë sëbashku. Shtojmë lëkurën e 1 limoni, qumështin, miellin e situr, pluhurin pjekës dhe vazhdojmë përzjerjen me rrahëse elektrike. Shtojmë pak nga pak merengën tek brumi duke e përzjerë sa herë shtojmë merengën në brumë.

Në një tas tjetër vendosim kosin, mjaltin e mbetur dhe I përziejmë mirë sëbashku.Shtojmë lëkurën e 1 limoni, qumështin, miellin e situr, pluhurin pjekës dhe vazhdojmë përzjrejen me rrahëse elektrike. Shtojmë pak nga pak merengën tek brumi duke e përzjerë sa herë shtojmë merengën ne brumë.

Në një tepsi 25 cm x 30 cm. Shtojmë një letër pjekje nivelojmë brumin në tepsi fillimisht hedhim 1/2 e brumit shpërndajmë 1/2  e kumbullave e mbulojmë brumin e mbetur. Në fund dekorojmë ëmbëlsirën me kumbullat e mbetura. E spërkasim me pak lëkurë limoi të grirë. Vendosim tepsinë në furrë në temperaturë 180 gradë Celsius për 30 min

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close