Categories Kuzhina

Qofte me patate

Nuk kanë stinë apo vakt, recetat me qofte janë ‘të mirëpritura’ çdoherë në shtëpitë tona.

Përbërësit:

– 300 g mish të bluar;

– 3 lugë thërrmija buke;

– 1 qepë;

– 4 – 5 thelpinj hudhre;

– 2 vezë;

– 200 g ajkë të thartë;

– pak kaçkavall;

– pak spec të bluar;

– piper të bluar;

– 3 patate të mëdha;

– vaj.

Përgatitja:

Në mishin e bluar shtoni thërrmijat, qepën e grirë, hudhrën e grirë, 2 vezë, specin e bluar dhe piperin.

Të gjitha këto bashkoni. Bëni çoftë të vogla. Pataten zieni dhe priteni në rrathë.

Tepsinë lyeni me vaj dhe shtrini në fund të tepsisë patate si edhe anash. Radhisni qoftet ndërkaq midis se cilës vendosni një rreth patateje.

Tundini vezët dhe shtoni ajkën dhe bashkoni. Në çdo qofte qitni një lugë ajkë. Sipër kaçkavallin e grirë në rende.

Piqni në 220 gradë Celsius rreth 40 minuta derisa të skuqen mirë.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kuzhina

Kjo picë e shijshme nuk do ju shëndoshë

Nëse hani shpesh pica dhe dëshironi të hiqni qafe sasinë e tepërt të karbohidrateve, kjo…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Video/ Tavë me makarona

Recete nga znj Eneida Përbërësit 300 gr makarona 200 gr mish të grirë 2 qepë…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Qofte me pure patate në furrë…

Qofte me pure patate në furrë . Përbërësit: Për purenë: 1 kg patate 1 gotë…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Lulelakër në furrë me salcë beshamel nga zonja Albana

Lulelakër në furrë me salcë beshamel Përbërësit: 1 kg lulelakër 2 lgj gjalpë 3 lgj…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Copëza pule kremoze me perime të pjekura

Recete nga znj Eneida Përbërësit ; 2 gjokse pule 50 gr gjalpë 30 gr miell…

LEXO ME SHUME