Lajme

Artan Hoxha: Ambasada e SHBA ka paralajmëruar amerikanët për disa lokale në Shqipëri

Gazetari i njohur Artan Hoxha thotë se Ambasada Amerikane në Shqipëri ka një listë të lokaleve, për të cilat u ka bërë thirrje qytetarëve nga SHBA që t’i shmangin.

Ndërsa komentoi aksionet e befasishme te RENEA-s në disa qytete, gazetari shprehet se u dha një mesazh për grupet k riminale dhe qytetarët në vend që të qëndrojnë larg ambienteve që frekuentohen nga kontingjentet e krimit. Hoxha u ndal edhe te aktivizimi i RENEA-s në operacione “zhytje” për kërkimin e a rmëve të përdorura në ngjarje k riminale.

“Bossët e krimit nuk luftojnë ngrenë duart lart dhe shkojnë paguajnë prokurorin dhe gjyqtarin. Ata që janë shqetësuar për këtë punë duhet t’i bëjnë presion prokurorit. Nuk është bërë nga ata që e dinë por nga ata që kanë mungesë informacioni.

Kur ndërhyn FSK në Kosovë. Apo në Amerikë të thotë ai mos bëj asnjë lëvizje se të fut p lumbin. Kur hyhet në një lokal me element të k rimit. Kjo synohet që njerëzit të mos shkojnë atje. RENEA u ka bërë të qartë qytetarëve që këto lokale janë vende ku qëndrojnë personazhe të k rimit.

Dy net më parë në Vlorë u arrestua Edison Begaj në një operacion blic nga RENEA në lokalin e tij. Në pamje duket momenti kur efektivët e RENEA-s i shtrijnë në tokë të gjithë personat që ishin në lokal, brenda çantës së Begajt, të cilit pak javë më parë iu bë a tentat, gjetën një p istoletë duke e ar restuar.

Gazetari investigativ Artan Hoxha u shpreh mbrëmjen e sotme në ABC, se bashkë me Begajn në lokal ishte edhe një tjetër personazh i njohur në Vlorë, Sokol Binaj, të cilit në datë 22 nëntor të vitit të kaluar iu vendos eksploziv me telekomandë në makinë, por fatmirësisht 600 gr t ritol që ishte mbështjellë me një telefon celular nuk shpërtheu.

Por përse ndërhyri RENEA dhe jo policia lokale? “RENEA hyri pa e njoftuar policinë lokale. Janë çuditur që kanë parë dy furgonë.  Kanë hyrë në një Fier që nuk guxon policia aty. Kanë hyrë te Oslo në Vlorë që policia nuk vepron.  Ky është lokali i Edison Begos.

Në këtë tavolinë është ndërhyrë për këta persona. Është ndërhyrë në këtë lokal se RENEA kishte informacion se në këtë lokal rrinë persona të skeduar nga policia. U gjetën  njerëzit e armatosur dhe pastaj u njoftua policia lokale.

Tashmë do presim një h etim të prokurorit pse ai personi lëviz i a rmatosur.  I kam parë njerëzit shumë të shqetësuar pse futet RENEA duke kërkuar a rmën e k rimit” deklaroi Artan Hoxha.

Ambasada amerikane ka një listë të lokaleve që i kërkon shtetasve të vet ku nuk duhet të qëndrojnë. Ne po hiqemi si të jemi në Londër. Kujt do i mbyllë policia lokalin Edison Begajt? As nuk guxon ta kthejë kokën. Tashmë do presim një h etim të prokurorit pse ai personi lëviz i a rmatosur.

I kam parë njerëzit shumë të shqetësuar pse futet RENEA duke kërkuar a rmën e k rimit. Kë të fusin? Inspektorin e lagjes. Shteti shqiptar nuk ka një repart zhytësash. Kush do kërkonte, komisariati apo prokurori.

Tani RENEA duhet të pajisjet edhe me detonatorë që të kërkojë në ujë. Ne duhet të ankohemi që RENEA të mos kërkojë me dorë port ë ketë një detektor.  RENEA duhet të ketë një angazhim më të shumtë  në luftën kundër krimit. RENEA ka grupin e zhytjes.

Këto lloj operacionesh si ai që është bërë në Nikël. Këto kanë brenda demonstrim forcash. Nëse në Vlorë një personi i bëjnë atentat dhe del prapë në Lungomare është demonstrim force dhe shteti kundërpërgjigjet me operacion. Ka qenë gjithsej 36 policë.

Sigurisht që krimi i organizuar nuk luftohet me fushatë por me hetime disa vjeçare. Kur prokurori nuk i bën hetimet dhe gjykata i liron, ai polici ka zero kurajo për ta kapur atë në mes të qytetit. Kujt polici në Shkodër ia mban të hyjë në Kiras. Duhet urdhri i prokurorit.

Sot grupet kriminale kanë studiot më të mira ligjore. Të gjitha lokalet kanë qenë në pronësi të personave të botës së k rimit ose atje ku ushtrojnë a ktivitetin e tyre personat e botës së k rimit”, tha Artan Hoxha në emisionin “Radari Informativ” në ABC.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: