Lajme

Dollari amerikan dhe euro po tregtohen qëndrueshëm

Dollari amerikan arriti të rimëkëmbet për shkak të rritjes së mosrespektimit të investitorëve ndaj aseteve më të rrezikuara. Tregjet e kapitaleve botërore janë tronditur pas një përmbysje në një pjesë të kurbës së Thesarit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, që shkaktoi shqetësime të tregut për rritjen ekonomike.

Shtimi i shqetësimeve të enjten ishte arrestimi në Kanada i një ekzekutivi të lartë të teknologjisë kineze Huawei Technologies, duke u frikësuar për një shpërthim të tensioneve midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ashtu si dy palët duhet të rifillojnë negociatat tregtare.

Në Evropë, qeveria italiane do të dërgojë një version të rishikuar të buxhetit të saj në Bashkimin Evropian deri në javën e ardhshme. Brukseli ka hedhur poshtë buxhetin e vitit 2019, duke thënë se nuk do të ulë borxhin e madh publik të Italisë ashtu siç kërkojnë rregullat e BE dhe i ka bërë thirrje Romës të bëjë ndryshime për të parandaluar një procedurë disiplinore që eventualisht mund të shpjerë në gjoba.

Aktualisht një euro tregtohet me 1.13 dollarë amerikan.

Burimi: ekonomiaonline.com

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close