Categories Lajme

Dollari amerikan dhe euro po tregtohen qëndrueshëm

Dollari amerikan arriti të rimëkëmbet për shkak të rritjes së mosrespektimit të investitorëve ndaj aseteve më të rrezikuara. Tregjet e kapitaleve botërore janë tronditur pas një përmbysje në një pjesë të kurbës së Thesarit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, që shkaktoi shqetësime të tregut për rritjen ekonomike.

Shtimi i shqetësimeve të enjten ishte arrestimi në Kanada i një ekzekutivi të lartë të teknologjisë kineze Huawei Technologies, duke u frikësuar për një shpërthim të tensioneve midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ashtu si dy palët duhet të rifillojnë negociatat tregtare.

Në Evropë, qeveria italiane do të dërgojë një version të rishikuar të buxhetit të saj në Bashkimin Evropian deri në javën e ardhshme. Brukseli ka hedhur poshtë buxhetin e vitit 2019, duke thënë se nuk do të ulë borxhin e madh publik të Italisë ashtu siç kërkojnë rregullat e BE dhe i ka bërë thirrje Romës të bëjë ndryshime për të parandaluar një procedurë disiplinore që eventualisht mund të shpjerë në gjoba.

Aktualisht një euro tregtohet me 1.13 dollarë amerikan.

Burimi: ekonomiaonline.com

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME