Lajme

“Kërkojnë të më mbyllin gojën”, shoku i Learit: Policia më përndjek, nesër mund të gjendem i vdekur

Vdekja e 32-vjeçarit Lear Kurti në ambientet e Komisariatit nr.3 në Tiranë vijon të jetë e rrethuar plot me mister. Pak kohë më parë shoku i ngushtë i Learit dha detaje të rëndësishme në lidhje me vdekjen e tij por duket se dëshmitë e tij po i rrezikojnë jetën.

Zyhdi Spahiu, 36-vjeç ka treguar gjatë një emisioni televiziv se ndodhet nën përndjekjen e policisë. Kjo sepse pas dhënies së dëshmisë është thirrur në Drejtorinë Vendore të Policisë së Tiranës dhe është mbajtur për rreth 3 orë dhe mbahet vazhdimisht nën vëzhgim nga policia.

Më 2 nëntor, Spahiu është shoqëruar pasi u kap duke drejtuar mjetin në gjendje të dehur. Ai është ndaluar nga policia vetëm pak metra pasi kishte komunikuar me ta për të lëvizur makinën, pasi siç tregon, kishte marrë diçka për të ngrënë në një “fast food” te rruga e Durrësit.

Këta me doemos duan diçka që të kapen me mua duan të dinë ca bëj, ca ha, ca pi, ku fle, çdo gjë. Mundohen të më mbyllin gojën, por mua nuk do të ma mbyllin gojën. Unë do t’i shkoj deri në fund kësaj.
Ai thotë se në momentin e arrestimit ka qenë i njëjti punonjës policie që ka qenë natën kur Leari është shoqëruar dhe e ka kërcënuar duke i thënë se “ça i kë bërë vetes me këtë deklaratë, do të dalë nga hundët”. Ai gjithashtu ka treguar se natën që është shoqëruar Leari, ai ka qenë i dehur dhe ka kundërshtuar forcat e rendit, por është lënë i lirë në këmbim që të mos fliste.

Ligji është i barabartë për të gjithë. Ke bërë një krim do marrësh dënimin, siç mbaj unë përgjegjësi. Kam bërë një krim, kam vuajtur dënimin. Shpresoj që ata të marrin dënimin e duhur sepse vëllanë tim, Learin nuk e kthejmë dot më. Shqiptarët janë të gjithë me mua sepse e dinë se policia jonë është shumë harbute. Nuk ka mënyrë komunikimi fare. Në momentin që do ndalohet çdo qytetar do trembet. Sikur jemi në luftë, ne s’jemi në luftë. Detyra e këtyre është ta mbrojnë qytetarin.
Më tej ai zotohet se do të vazhdojë të kërkojë drejtësi për Learin dhe se policia lodhet kot me këto forma presioni për t’i mbyllur gojën.

Këto kot lodhen, unë gojën nuk do e mbyll. Edhe mbas 10 vjetësh unë këtë version do kem. Ata të tre, ata maskarenj do të marrin dënimin e merituar. Vëllai im ka ikur në tokë, nuk kisha mundësi ta shpëtoja, por të paktën drejtësia të vihet në vend. Nëse duam të bëjmë drejtësi. Nëse s’duam të bëjmë drejtësi, me keqardhje e them që nesër mund të gjendem edhe unë i vdekur.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close