Lajme

Komiteti i Ekspertëve: Hiqet karantina për ata që vijnë nga Greqia dhe Maqedonia, hapen auditoret e universiteteve

Komiteti Teknik i Ekspertëve bëri me dije se masat e fundit që ka marrë për situatën e covid në rajon.

Ministrja Ogerta Manastirliu tha se: Kemi një rënie të ndjeshme të shifrave dhe fatalitetesh dhe ulje të shtruarish, incidencë dy javorë të ulët, rënie të pozitivitet total. Indikatorë si këta na sjellin në vëmendje situatën e një viti më parë me izolim tërësor.

Këtë vit ja kemi dalë që përmes strategjisë, këto kanë pasur pa diskutim efekte pozitive. Jemi në shifrat 537 mijë vaksinimeve , ritmi i vaksinimeve mbetet e lartë. Kjo falë disponibilitetit të vaksinave, në çdo hap jemi treguar të kujdesshëm si me masat dhe hapat e lirimit të tyre.

Komiteti ka bërë një mbledhje sot dhe ka rivlerësuar masat, duke parë dhe situatën në Maqedoninë e Veriut dhe Greqi : vendosi heqjen e karantinës 14 ditore për këdo vjen nga këto vende. Hapen auditoret e universiteteve për konsultime dhe provime. Vijon në fuqi rregullat e tjera , pra ora 22: 00 mbetet në fuqi.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: