Lajme

Manastirliu: Rritja e pagave për mjekët dhe infermierët nis nga viti tjetër

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka vizituar ditën e sotme ambientet e brendshme të spitalit Covid-2 bashkë me ambasadorin gjerman në Shqipëri Peter Zigranf. Manastirliu tha se rritja e pagave e premtuar për mjekët edhe infermierët do të nisë nga viti tjetër. Ajo u shpreh se tashmë vendi ndodhet përpara një situate serioze, por theksoi se në planin e vjeshtë-dimrit janë dy-fishuar shtretërit spitalorë.

Jemi përpara një situate serioze. Kemi rreth 200 pacientë në spitalet Covid. Në skenarin e parë kemi më shumë se 500 shtretër të pacientëve që kanë nevojë për trajtim mjekësor. Në planin e vjeshtë-dimrit kemi dyfishuar shtretërit. Po vazhdojmë inspektimin e masave në institucione. Po sigurojmë nëpërmjet instrumentet përmes COVAX, aksesin e vaksinës. Lajmi i mirë që dua ta ndaj me mjekët e Spitalit Shefqet Ndroqi është rritja e pagave për mjekët dhe infermierët duke filluar nga viti tjetër”, tha ministrja.

 

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: