fbpx
Lajme

‘Mos u përshëndetni me bërryla’, OBSH ngre alarmin: Është shumë e rrezikshme

Sipas shefit të Organizatës Botërore Shëndetësore, Tedros Adhanom Ghebreyesus, përshëndetja me bërryl, e cila u shndërrua në një zakon pas shpërthimit të pandemisë koronavirus, duhet të shmanget, pasi është shumë e rrezikshme. Ghebreyesus shpërndau një pohim të tillë në rrjetin social Twitter pas shkëmbimit të mesazheve mes ekonomistes Diana Ortega dhe tij, e cila deklaronte se OBSH nuk rekomandon përshëndetjen me bërryl, por përshëndetjen duke vendosur dorën në “zemër”.

“Drejtori i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus nuk e këshillon përshëndetjen me bërryla, pasi nuk ruhet distanca e sigurisë, duke rritur kështu mundësinë për transmetimin e infeksionit”, shkroi në Twitter ajo. Formën e tillë të përshëndetjes e kanë praktikuar këtë lloj përshëndetjeje diplomatët në përgjithësi, sidomos pas rekomandimit për të mos shtrënguar duart si një masë parandaluese, fillestare, për transmetimin e virusit Covid-19 nga njëri person tek tjetri. Pavarësisht kësaj, duke filluar që nga data 7 mars, kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë e kishte rekomanduar si një praktikë të gabuar përshëndetjen me bërryla.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button