Lajme

Personazhi quhet Sotir Llambi, prej 20 vitesh lyen këpucë, është lustraxhiu i fundit në Fier

Fier, personazh. Ky zoteria qe shikoni eshte lustraxhiu i fundit ne Fier. Quhet Sotir Llambi, prej 20 vitesh lyen kepuce. Sotiri me pervojen shume vjecare ne kete profesion kupton edhe gjëndjen ekonomike te klienteve te tij . Kjo per usta Sotirin eshte shume thjeshte, nga kepucet e klienteve-thote ai .

Ai jep dhe detaje . Ngjyra, modeli, cilesia, jane ato që flasin për stilin e jeteses se klientit te tij. Ky profesion para shume vitesh dikur praktikohej nga shtresat e varfra per te sigururar jetesesn. Sot kepucet klasike po zevendesohen me tendenca prakticiteti, duke çuar ne zhdukjen e lustraxhinjve. Lustraxhinj ka vetem disa dhe ata nuk janë profesioniste.

Me pervojën e bojaxhiut, Sotiri vendosi me shume se 20 vjet me pare, te dale ne rruge per te ngjyrosur tashme jo mure dhe shtepi , por kepuce. Sotiri tregon se e nisi fillimisht punen si bojazhi banesesh.

Nisa me pas kete profesion ku jam sot qe me pelqeu. Eshtë nje pune qe kerkon jo vetem kujdes por edhe talent , pasi gabimi mund te kushtoje shtrenjte.Duhet gjetur ngjyra e pershtateshme se ndryshe i prishe kepucet. Mjeshter i lyerjes se kepuceve Sotiri eshte dhe personazh i dashur per fieraket .

Ky eshte zanati me te cilen 60 vjecari siguron te ardhura per familjen. Ndryshimi I modes e ka vene ne veshtersi pasi sic thote ai , kepucet po zvendesohen me atlete dhe kjo ka bere qe pun ate bjere pak . Megjithate mes klienteve te tij Sotiri dallon ende fanatic te kepuceve te mira. Ai tregon per kepucet me te shtrenjta qe ka pare ishin me lekure gjarperi.

Cdo dite ne 6 te mengjezit sipas stines Sotiri vjen me biciklete nga shtepia e tij ne qender te qytetit dhe largohet nga mbasditja . Ai eshte nga lustraxhinjte e fundit qe e ushtron kete zanat me ndershmeri dhe krenari duke ruajtur traditen e perkujdesit ndaj kepuceve si detaje dhe kjo dhe te tjera i kane shtuar klientelen .

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: