fbpx
Lajme

Vlorë, Dritan Leli i jep titullin “Mirënjohje e Qytetit” skulptorit të bustit të Isa Boletinit (Video/Foto)

Kryetari i bashkise Dritan Leli i ka dorezuar titullin “Mirenjohje e Qytetit” skulptorit nga Mitrovica Sabri Behrhamaj i cili ka dhuruar Muzeut Kombetar te Pavaresise bustin e Isa Boletinit. Ne nje ceremoni modeste zgjodha diten kombetare te trashegimise kulturore per te nderuar nje artist i cili me vepren e tij, sot pasuron fondin e vlerave historike te muzeut te gjithe shqiptareve tha Leli Skulptori Sabri Berhamaj ka falendruar kryetarin e bashkise per titullin ndersa shprehu edhe njehere lumturine qe nga sot punet e tij do te jene pjese e muzeut te pavaresise.

Per idene e vepres dhe sesi lindi ideja per ta sjelle kete veper ne muzeun histork te pavaresise Behramaj tha “Nga sot Muzeu Kombetar i Pavaresise eshte pasuruar me nje tjeter veper sic eshte busti I heroit te madh Isa Boletini”, ndersa skulptori nga Mitrovica i cili dhuroi kete bust eshte ndreuar nga kryetari i bashksie me titullin “Mirenjohje e Qytetit te Vlores” me motivacionin: “Per realizimin me mjeshteri te madhe artistiske te bustit te nje figure madhore te historise se kombit tone Isa Boletini, dhuruar muzeut kombetar te pavaresise.

 

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button