Lajme

Zv. ministrja e Shëndetësisë: Situata e infektimeve në Shqipëri është alarmante!

Zv. ministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini, e cilësoi alarmante situatën e pandemisë në vend.

Përmes një lidhje ‘Skype’, në rubrikën ‘Opinion’, në ‘News 24’, ajo tha gjithashtu se gjatë ditës së sotme priten të mbërrijnë 7 mijë doza vaksinash nga kompania Pfizer.

Ajo shtoi se qendrat e vaksinimit, veç stadiumit ‘Air Albania’, do të shtrihen dhe në dy qarqe, Vlorë dhe Shkodër. Gjithashtu Tomini shtoi se krahas mjekëve do të vaksinohen dhe të moshuarit nëpër shtëpitë e të moshuarve.

‘Shtatë mijë doza vaksinash vijnë sot nga Pfizer, për të bërë të mundur vaksinimin sipas grupeve prioritare.

Atëherë sipas grupeve prioritare, ne po përvijojnë me personelin shëndetësorë, do të përvijohet me azilet e moshës së tretë dhe do të përvijojë vaksinimi veç stadiumit Air Albania, në dy qarqe, Vlorë dhe Shkodër, por dua të theksoj që grupi prioritar personeli shëndetësorë është vijë e parë e imunizimit, por edhe grupet e riskut siç janë shtëpitë e të moshuarve.  Nuk do të humbasim asnjë minutë kohë, por do të përvijojë që nga dita e nesërme procesi i vaksinimit për të gërshetuar punonjësit shëndetësorë dhe azilet’, tha Tomini.

Tomini në fjalën e saj e cilësoi situatën si alarmante. Ajo tha se ishte parashikuar më herët, që nëse do të mbushej kapacitetet e 500 shtretërve, do të vlerësoheshin skenarët e tjerë.

“Është një situatë alerti, e vlerësuar nga incidenca e shfaqur në disa nga bashkitë e vendit. Sigurisht sipas një plani të parashikuar më herët ne kishim parashikuar ndërkohë dhe mbështetjen e kapaciteteve në shtretër, përkundrejt hostspitalizimit në tre spitale COVID, nëse do të arrinim në 500 shtretër, skenarët do të hapeshin dalë ngadalë. Duke vlerësuar këtë kapacitet, duke qenë se janë 500 pacientë në të gjitha spitalet COVID. Prandaj është parë e udhës dhe gjykuar të hapen dy spitale rajonalë për të qenë mbështetje, por ndërkohë të jenë dhe më afër popullatës në nivel rajonal”, tha Tomini.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close