Categories Lajme

Liderët shqiptarë urojnë Kosovën për krijimin e ushtrisë

Presidenti, Kryeministri dhe kryetari i opozitës në Shqipëri kanë uruar të premten Kosovën për krijimin e ushtrisë.

Kuvendi i Kosovës miratoi sot ligjin që bën të mundur transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri.

Presidenti Ilir Meta e ka quajtur krijimin e Forcave të Armatosura të Republikës së Kosovës një vendim historik që “dëshmon qartë që Kosova është e aftë të marrë përgjegjësi të reja në ndërtimin e institucioneve demokratike dhe për të kontribuar vendosmërisht për paqen, stabilitetin e rajonit dhe fqinjësinë e mirë.” “Fryma euro-atlantike qëndron në themel të këtij ndryshimi historik”, tha ai.

Ndërsa kryeministri Edi Rama shkroi tri herë urime bashkangjitur një fotoje të Presidentit dhe Komandantit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Kosovës, Hashim Thaçi.

Urime Kosovë për Ushtrinë!”, shkroi edhe kryeopozitari Lulzim Basha. Ai tha se pas Pavarësisë, kjo është ngjarja e dytë e përmasave kombëtare dhe historike. “Me Ushtrinë e saj Kosova do të jetë më e sigurt, rajoni më në paqe, kombi shqiptar i integruar dhe më i fortë. Nderim të rënëve për liri, mirënjohje miqve të mëdhenj që na mbështetën!

Lulzim Basha@lulzimbasha_al

Urime Kosovë për Ushtrinë!
Pas Pavarësisë, ngjarja e dytë e përmasave kombëtare dhe historike. Me Ushtrinë e saj Kosova do të jetë më e sigurtë, rajoni më në paqe, kombi shqiptar i integruar dhe më i fortë.
Nderim të rënëve për liri, mirënjohje miqve të mëdhenj që na mbështetën!

See Lulzim Basha’s other Tweets

 

/tvklan.al

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME