Categories Lajme

Lirohet ish-kreu i Autoritetit Rrugor

Gjykata e Tiranës ka liruar nga qelia ish-kreun e Autoritetit Rrugor Dashamir Xhika, pas verifikimit te masës së sigurisë vendosur fillimisht nga Gjykata e Krimeve të Rënda arrest me burg.

Ai do të qëndrojë nën masën e sigurisë arrest shtëpie deri në përfundim të hetimeve. Xhika do të hetohet për akuzën e shpërdorimit të detyrës për abuzimet me ndërtimin e autostradës Tiranë-Elbasan. Prokuroria e Krimeve të Rënda dyshonte se ai kishte konsumuar edhe veprën e korrupsionit, e cila nuk iu vërtetua. Për këtë arsye dosja iu delegua Prokurorisë së Tiranës. Sëbashku më ish-kreun e Rrugëve persona nën hetim në këtë çështje janë dhe dy ish-vartësit e tij, Aksel Qorduka dhe Albens Alite. Për ta u la në fuqi e njëjta masë sigurie, ajo e arrestit shtëpiak.

Këta tre persona u arrestuan në Shkurt të këtij viti pas dyshimeve se me ndërtimin e rrugës Tiranë-Elbasan i kishin krijuar buxhetit të shtetit një dëm prej 37 milionë dollarësh. Sipas Prokurorisë kishin krijuar një skemë korruptive ku vidhnin paratë që duhet të shkonin për të përfunduar këtë segment rrugor. Në këtë skeme në bazë të hetimeve fillestarë të Prokurorisë ishin të përfshirë edhe te tjerë zyrtarë, të cilit ende nuk ishin identifikuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Izoloi gruan në banesë me kamera sigurie, Gjykata e Apelit merr vendimin për 34-vjeçarin

Gjykata e Apelit të Tiranës ka refuzuar kërkesën për liri të 34-vjeçarit Asqeri M. i…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Gjendet pa jetë në shtëpi 54 vjeçari në Lezhë

Një burrë 54 vjeç u gjet pa jetë sot në shtëpinë e tij. Ngjarja ndodhi…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Atë që ka për detyrë ta bëjë shteti, banorët e Vranishtit e bëjnë me lekët e tyre

Ndërsa të gjithë fshatrat vuajnë shpopullimin dhe i janë dorëzuar këtij fati, krejt e kundërta…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Sëmundjet tumorale po shtohen me shpejtësi, mjekët thirrje për rivendosjen e ligjit antiduhan

Sëmundjet tumorale po prekin gjithnjë e më shumë njerëz dhe për fat të keq dhe…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Ekzekutori ishte djali! Policia e Durrësit zbardh vrasjen e 50-vjeçarit: E gjithë familja e përfshirë…

Policia e Durrësit zbardh vrasjen e 50-vjeçarit Pëllumb Meta. Duket se ekzekutori i babait nuk…

LEXO ME SHUME