Categories Lajme, Turizëm

Lufta anulon prenotimet në Vlorë, hotelet turistike humbën ukrainasit dhe bjellorusët

Turizmi në Vlorë mbështetet të fluksi vendas por më së shumti nga turistët e Europës lindore që zakonisht nisnin pushimet që në muajin prill. Por këtë vit ukrainasit dhe bjellorusët do mungojnë për shkak të luftës, dhe kjo duket edhe tek prenotimet e anuluara, veçanërisht nga këto dy vende.

Një vit më parë në këtë kohe turistët kishin mbërritur, ndërsa sot në Vlorë janë vetëm disa familje të refugjatëve të ikur nga lufta. Kjo shtyn operatorët turistikë të mendojnë se do përballen me një vit turistik aspak të mirë ndërsa edhe kostot janë rritur.

Por ky nuk është i vetmi shqetësim. Në Vlorë përveç turistëve mungojnë edhe punëtorët. Çdo hotel e restonat në qytet ka mungesa në personel.

Vlora për një muaj prej nisjen e sezonit turistik, shpresa e vetme mbeten shqiptarët e Kosovës dhe Maqedonisë së veriut që pritet të mbërrijnë pas përfundimit të muajit te Ramazanit . Top Channel

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME