Categories Kulture

Lura, hyjnesha e natyrës dhe e turizmit malor

Lura qëndron në krye të kryeveprave natyrore si zonë turistike në veri të vendit, sepse në këtë trevë janë të ndërthurur bukuritë natyrore, tradita, kultura arkitektura unike e kullave, pse jo një peizazh ku ngjitet në majë në lartësinë e qiellit dhe ulet me shtatë liqenet, drejtë një lugine mes malesh.

Të gjithë e kanë cekur me fjalë këtë treve, njerëz të shquar, diplomat, poet të huaj dhe vendas, madje poeti i madh, At Gjergj Fishta shprehet se “Kush nuk njeh Lurën nuk një Shqipërin”.!!!

Ndërsa, udhëtari i famshëm britanik Edith Durham është shprehur se: “Kur erdha në Qafë Lurë, pashë të tillë një fushë e bukur, që kurrë nuk kisha parë në asnjë vend të Ballkanit”.

E, që nga ajo kohë Lura mbetet sërish një hyjneshë e natyrës dhe turizmit malor.

Lura është një nga destinacionet turistike në Dibër me kullat dhe oborret e rrethuara me furde prej druri qe janë tradita alpine, e bëjnë shumë tërheqëse këtë zone.

Kullat janë unike për sa i përket ndërtimi, me frëngji në katet e dyta dhe pika vrojtimi si kështjella në miniature.

Gurë të gdhendur, figura të gdhendura në portë që vijnë që nga rrënjët ilire të traditës kombëtare. Gërshetimi i frëngji së gurit dhe asaj të drurit e ngjashëm me Tropojën dhe malësinë e Gjakovës, shkallë të drunjtë, tavane të gdhendura po me dru, oda ndenje tradicionale me oxhak, dhe çati mbuluar me rrasa si kështjella në miniaturë.

Parku Kombëtar i Lurës është një park kombëtar në verilindje të Shqipërisë, që përfshin një sipërfaqe prej 12.8 km2, duke përfshirë edhe pjesën lindore të Kurora e Lurës.

Parku u themelua në vitin 1966 për të mbrojtur ekosistemet e ndryshme dhe bio diversitetin. Lartësia varion nga 1,500-2,300 m.

Bashkimi Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN) e ka renditur këtë park si kategori II. Megjithatë, ajo përshkruhet si një zonë e rëndësishme e Zogjve dhe Bimëve, sepse ajo mbështet lloje të konsiderueshme të zogjve dhe bimëve.

Pemë më e zakonshme në Lurë është ahu evropian së bashku me bredhi argjendi, pisha e zezë, pisha e kuqe dhe pishe boshnjake. Veçanërisht e mbrojtur është pisha e Ballkanit, e cila është e kërcënuar me zhdukje dhe e zakonshme vetëm në perëndim të Gadishullit Ballkanik.

Akomodimi përbëhet nga disa hotele familjare dhe bujtina afër parkut në Fushë-Lurë.

Zona rreth Lurës përmban shtëpi tradicionale kulla, qyteti dikur industrial i minierave të Kurbneshit, xhamitë Otomane dhe një Kishë Katolike, rinovuar kohët e fundit.

Rajoni është gjithashtu shtëpia e nënshkruesit të pavarësisë shqiptare Dom Nikollë Kaçorri.

Liqenet e Lurës

Liqenet e Lurës në parkun të Lurës ka një sipërfaqe prej 1.280 hektarë dhe ndodhet ne pjesën lindore te malit masiv te quajtur “Kurora e Lurës”.

Me 14 liqenet e tij akullnajore krijon një ambient piktoresk dhe tërheqës në një lartësi nga 1.350-1.720 m, por që njihet me shtatë Liqenet e Lurës.

Midis këtyre Liqeneve më të mëdhenj, janë: Liqeni i Madh, 32 hektarë, liqeni i Pishave 13 hektarë, liqeni i Zi 8 hektarë dhe liqeni i Luleve 4 hektarë. Ne dimër këto liqene janë të mbuluara nga akulli, ndërsa në vere mbretëron me lule Liqeni i Luleve.

Në pjesën veriore, përshkruhet rruga që vjen nga Peshkopia, Dibër ku Lura është pjesë e saj.

E, në veri-pretendim qarkullon një rrugë që vjen mes malit, që fillon nga kepi i Skënderbeut në Mat, shtrihet për gjatë Mas Dejës e që vazhdon në Fushë-Pela, ku qaset me malin e Runjës e për karshi se mburojë ka malin e Dejës, një nga malet më të larta në malet e mesme.

Këtu hasesh me liqenin e luleve për të vazhduar rrugëtimin nga një liqen në tjetrin dhe mbërritur në të kullat e Lurës.

Por ka edhe një shteg tjetër që vjen nga Mirdita, drejt thellësisë së Kurbneshit e pastaj në futur mes malesh drejt Lurës.

Të tre shtigjet për në Lurë kanë një pamje të pa hasur në asnjë vend tjetër deri sa të mbërrish te hyjnesha e vërtetë e natyrës dhe e turizmit, Lura.

Aktualisht me Parku Kombëtar i Lurës është zgjeruar edhe me liqenin e Zall-Gjoçaj, duke krijuar Parkun Kombëtar “Lurë-Mali i Dejës”. Parku do të ketë një sipërfaqe prej 20 mijë e 242 hektarë.

Zona e zgjerimit të parkut përfshin sipërfaqe me tokë pyjore, shkurre dhe sipërfaqe ujore. Parku Kombëtar “Lurë-Mali i Dejës” ndahet në tri nën zona ruajtjeje dhe administrimi.

Turistë të huaj dhe vendas nuk reshtin të vizitojnë Lurën dhe poeti i madh Fishta kishte të drejtë, kur tha kush nuk njeh Lurën nuk njeh Shqipërinë?! /atsh

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kulture

Njihuni me “Sofrën e Zotit” guri që po çmend të huajt në Vlorë

“Guri me qiell” është atraksioni më i madh i natyrës në vendin tonë.Për nga mënyra…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Tirana, një qytet që lindi nga rastësia

Të  lindësh në kryeqytetin e çdo vendi natyrisht është privilegj i çdo qytetari të tij.…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Shkolla Tregtare Vlorë, detyrimi moral për vlonjatët

Nga Ergys Alushi Qyteti i Vlorës e ka detyrim moral, qytetar e historik të festojë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Histori shqiptarësh me famë në historinë mbarë europiane

Nga Ndriçim Kulla Një komb që të ketë tagër për pavarësi politike, s’mjafton që të…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Sot 10 vite pa Vaçe Zelën, e bija: Pa ty bota është më e varfër

Vaçe Zela ndërron jetë 10 vite më parë, në moshën 75-vjeçare ndërsa njihej ndryshe si…

LEXO ME SHUME