Categories Lajme

”Ministria e Diasporës sa për t’i gjetur një vend pune Pandeli Majkos”, gazetari përplaset ashpër me të ftuarin

Gazetari Dritan Hila ka debatuar ashpër me të ftuarin e tij Kosta Bajraba, sa i takon gjendjes së emigrantëve shqiptarë. Hila tha se Shqipëria nuk ka statistika për të dhënat e shqiptarëve që janë jashtë ndërsa e ka cilësuar ministrinë e Diasporës, si një ministri sa për t’i gjetur një vend pune Pandeli Majkos.

Debati i plotë në studio: 

Bajraba: Meqë përmendët se çfarë bëjnë qeveritë, sot ka një interes më të madh

Hila: Kanë krijuar një ministri me dy punonjës. I kanë gjetur një vend pune Pandeli Majkos.

Bajraba: Nga retorika..

Hila: E di sa ka shërbimi konsullor? Nja 30 veta.

Bajraba: Nga retorika për emigrantët, tani ka kaluar…emigrantët janë lojtarë ekonomik.

Hila: Ti nuk ke një regjistër emigrantësh. Nuk e di sa ke në burgje. Ministria e Jashtme nuk e di sa ka në burgje.

Bajraba: Ka statistika…

Hila: Statistikat janë zero.

Bajraba: Ka kaluar nga retorika në politika më realiste. Ka një fond për zhvillimin e iniciativës së diasporës. Ka një qendër votimesh për diasporën. Të themi ato që janë.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME