Categories Lajme

“Mirëmëngjes me Dhimitrin, nipin e Kacifas”, grekja publikon foton nga Bularati me thirrjen për Vorio-Epirin

Më 28 tetor u vra nga forcat Renea në fshatin Bularat të Gjirokastrës, Kostandin Kacifa.

Vrasja e Kacifas zgjoi një nacionalizon dhe racizëm pasi Kacifas ishte minoritar grek në vendin tonë. Gjithçka kulmoi ditën e varrimit të tij, kur në Gjirokastër vërshuan ekstremistë grekë nën thirrje fashiste që cenojnë rendin publik dhe përçarjet mes dy shteteve.

Mirëpo, si duket çështja “Kacifas” nuk përfundon me kaq. Në Facebook është publikuar një foto e nipit të Kacifas dhe një gruaje greke ku bëhet thirrje për atë që grekët e quajnë “çlirim i Vorio-Epirit”.

Qytetari që ka dërguar fotot për JOQ Albania shprehet:

“Përshëndetje JOQ! Kjo foto është publikuar nga femra që gjatë gjithë kohës ishte pranë familjes së Kacifes…ajo grekja që thoshte poezi n varrim. Kjo foto është nxjerrë tek kisha ku dilte Kacifa në këmbë lart fshatit Bularat.
Thjesht nuk pret asnjë që këto foto ta gjejnë kaq sa t dërgohet në JOQ, sepse këtë llogari që ka postuar këtë foto e ka kjo grekja dhe unë e njoh mirë. Ja pra gati e ke: Një kallash jepi këtij dhe filloi kryengritja greke për çlirimin e VORJO-EPIDH*T.”

Në foton e publikuar nga gruaja greke dhe nipi i Kacifas shkruhet:

“Mirëmëngjesi me Dhimitrin, Nipin e Kacifës që i ngjajnë shumë nga paja dhe nga trimëria po ashtu edhe në shpirt.
Në manastirin e Koimisesos Theotoku në Bularat!
Në fshatrat dhe në malet e Dropullit, godet zemra e Greqisë se vërtet siç e kemi ne patriotët e vërtetë në mendje dhe në shpirtrat tanë do të nderojmë vëllain tonë Kostandin Kacifën që me sakrificën që bëri bashkoi kombin dhe nderoi idealet për të cilat u sakrifikuan paraardhësit tanë të lavdishëm.”/JOQ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

FOTO/ Shpërthimi me tritol në banesën e Ilir Koçiljas. Ja çfarë mesazhi u gjet në murin e shtëpisë

Një shpërthim tritoli tronditi qytetin e Durrësit mbrëmjen e së hënës. Banesës së Ilir Koçiljas,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Lezhë/ Apeli lë në fuqi pezullimin e kreut të Kadastrës dhe përgjegjësit të Legalizimeve

Gjykata e Apelit ka lënë në fuqi pezullimin nga detyra të Drejtorit të Agjencisë së…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Tiranë,Kapet dhe vihet në pranga një 45-vjeçar që posedonte armë zjarri, me qëllim shitjen

Tiranë, Në zbatim të masave të përcaktuara në planin operacional mbarëkombëtar “Sundimi i ligjit”, u…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

U zbulua në përgjimet e “SKY” me mbretin e lojërave të fatit, arrestohet në Dubai Denis Bajri Brajoviç

Është arrestuar në Dubai shtetasi Denis Bajri Brajoviç, i cili ishte shpallur në kërkim për…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Masakra e “Don Boskos”, gazetari jep detaje: Si e largoi punonjësi i karotrecit vrasësin

Gazetari Eni Ferhati ka treguar dinamikën e vrasjes së Erion Çelës në Don Bosko, e…

LEXO ME SHUME