Categories Lajme

Misteret e 6 dhjetorit, Santa Claus “erdhi” në qytet

Të gjithë e njohin si Santa Claus tashmë, por edhe të gjithë e dimë që ndryshe quhet Shën Nikolla (për shumë vite në Shqipëri është quajtur edhe Babagjyshi i Vit të Ri). Dita e tij festohet çdo vit më 6 dhjetor në perëndim, megjithëse në vendet e krishtera lindore festohet më 19 dhjetor.

Nëse nuk e dini kush është Shën Nikolla, ka shumë të ngjarë që të dini versionin e tij amerikan, Santa Claus, ose versionin britanik, Father Christmas. Këta dy të fundit japin dhuratat e tyre në ditën e Krishtlindjeve, por ky shenjtor i jep dhuratat e tij në datën 6.

Historia e Ditës së Shën Nikollës

Shën Nikolla i vërtetë ishte një burrë i lindur në Turqi gjatë Perandorisë Romake, i cili jetoi një jetë të krishterë që në moshë shumë të re. Ai është njohur si një njeri me shpirt shumë bujar, që kujdesej për fëmijët dhe ndihmonte të varfrit dhe të sëmurët. Nuk mund të përcaktojmë datën e saktë të fillimit të Ditës së Shën Nikollës, por duket se kjo ditë është shënuar prej kohësh, duke nderuar shenjtorin që do të bëhej baza për Babadimrin e dashur.

Si festohet Dita e Shën Nikollës

Një gjë për të cilën shquhej Shën Nikolla, sipas të dhënave që kemi për kohën e tij, ishte dhënia e dhuratave të vogla në fshehtësi – zakonisht para. Një gjë për të cilën thuhej se e bënte gjithmonë ishte të linte monedha në këpucë, të cilat i kishin lënë jashtë. Kjo do të përkthehej në çorapen e Krishtlindjes, që ne e varim në oxhakun festiv.

Në të gjithë globin, Dita e Shën Nikollës festohet me parada, festa, madje edhe festivale. Shumë fëmijë në pjesë të ndryshme të Evropës zgjohen me dhurata në këtë ditë. Është gjithashtu një datë tjetër për të rriturit që të kenë një justifikim për të hapur një ose dy shishe alkooli. Nëse dëshironi të festoni sot, bashkohuni me qindra-mijëra njerëz në të gjithë botën duke varur një çorape ose duke lënë jashtë një këpucë, në mënyrë që Shën Nikolla ta mbushë atë gjatë natës. Jepuni miqve dhe familjes suaj një surprizë për t’u zgjuar në datën 6 dhe hidhni disa monedha çokollate në xhepin e palltos së tyre, ose thjesht mblidhni të dashurit tuaj së bashku dhe ngrini një gotë.

Një nga pikëpamjet më imponuese të Shën Nikollës së vërtetë, i cili jetoi në shekullin e tretë dhe të katërt, u krijua jo nga artistët antikë, por duke përdorur rindërtimin e mjekësisë moderne të estetikës. Shën Nikolla vdiq më 6 dhjetor të vitit ‘343, por mbeti një figurë që nuk njihet vetëm në botën e krishterë, por edhe më gjerë, sepse i ka dhënë origjinën legjendës së Santa Claus (Klaus).

Santa mbetet një figurë e politizuar në të gjithë botën. Trupat amerikane përhapën versionin e tyre të burrit të gëzuar në vitet pas Luftës së Dytë Botërore, dhe ai u prit në përgjithësi, si një simbol i bujarisë amerikane në rindërtimin e vendit të shkatërruar nga lufta. Në ditët e sotme, megjithatë, njerëzit në shumë kombe kanë “Santa” në listën e tyre të keqe, ose sepse ai përfaqëson anën laike të Krishtërimit. Ndonjëherë Santa refuzohet, sepse nuk është vendas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

E rëndë/ “Nuk ndihem mirë”, shqiptari ndërron jetë në farmaci

“Nuk ndihem mirë”. Fill pasi tha shqetësimin e tij, kolegu e çoi drejt farmacisë më…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nga pritja te konferenca Rama-Zelensky, detaje nga Samiti për Ukrainën, që mbahet të mërkurën

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pritet të mbërrijë mbrëmjen e sotme në Shqipëri, në kuadër…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Samiti për Ukrainën dhe Ballkanin Perëndimor, “blindohet” Tirana, bllokohen disa akse rrugore (Njoftimi)

Në datat 28 dhe 29 shkurt, në Tiranë, do të zhvillohet Samiti për Ukrainën dhe…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

EMRI/ Vritet shqiptari në Malin e Zi, pjesë e grupit kriminal, arrestohet autori i dyshuar

Një shtetas shqiptar, ish-pjesëtar i klanit Skaljar, Edmond Mustafa është vrarë mëngjesin e sotëm (27…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Omnitele konfirmon: One Albania ka rrjetin më cilësor në vend

Rrjeti i One Albania merr pikët maksimale për thirrjet zanore, data dhe përdorimin e aplikacioneve.…

LEXO ME SHUME