Categories Lajme

Nisin hetimet për kompaninë farmaceutike në Britani, pasi 3 foshnje ndërruan jetë

Një kompani farmaceutike në Britani të madhe po përballet me ndjekje penale pas vdekjes së foshnjave në disa spitale britanike, njoftoi policia.

Kompania ITH Pharma Ltd me seli në Londër po përballet me akuza penale pasi dyshohet se ka furnizuar me ushqime të kontaminuara foshnjat e lindura në mënyrë të parakohshme midis 27 majit dhe 2 qershorit 2014. Mësohet se akuzat vijnë pas një hetimi të nisur në vitin 2014, kur tri foshnja gjetën vdekjen nga helmimi i gjakut.

“Scotland Yard” tha në një deklaratë të mërkurën: “ITH Pharma Ltd, me seli në Premier Park, NË10, është akuzuar me shtatë akuza për furnizimin e një produkti medicinal i cili nuk ishte i natyrës apo cilësisë së specifikuar në recetë më 27 maj 2014. Kompania do të paraqitet në Gjykatën e Magjistraturës në Ëestminster të hënën, më 17 dhjetor.”

Foshnjat që vdiqën u trajtuan në dy spitale: “St Thomas’ në Londër dhe “Rosie Maternity Hospital”, në Cambridge.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME