Categories Lajme

Një shkodrane në Parlamentin e Lombardisë! Flet Vasenka Rangu

Vasenka Rangu Leka është themeluese dhe drejtuese e Qendrës Shqiptare në Itali një prej organizatave më aktive të diasporës shqiptare në nivel europian. Ajo ka marrë pjesë ndër vite në organizimin e qindra veprimtarive dhe projekteve në fushën e diplomacisë publike.

“Unë kandidoj në Lombardi pas një ftese që më është bërë për të kandiduar në këtë rajon. Letizia Morati që më bëri ftesën ka qenë dhe kryetare e baskisë së Milanos. Bashkëpunimi im me administratën e Morati ishte në vitin 2015 kur qyteti i Milanos priti Expo-Internacionale dhe që andej për disa vite të tjera me radhë.

Unë jam larguar nga Shkodra në vitin 2002 dhe vendi në atë kohë nuk më ofronte shumë gjëra për të ndërtuar familjen time. Pasi erdha në qytetin e Milanos unë krijova familjen time dhe tani jam nëna e dy fëmijëve adoleshëntë. Djali është futbollist në një nga klubet vendase të futbollit e ndërsa vajza ime këndon në La Scala.

Unë përfaqësoj një organizatë jopartiake që më ka ndihmuar të afrohem me komunitetin tim dhe mendoj se kjo më ka ndihmuar të ngre kauzat për shqiptarët në Itali.

Unë jam munduar të jem një urë lidhëse dhe bashkëpunuese për komunitetin tonë që ndodhet në Shqipëri. Ne jemi duke i dhënë rëndësi fëmijëve të emigrantëve në Itali që kanë lindur ako kanë ardhur këtu. “,u shpreh kandidatja Rangu per Dritare.net.

Kjo është një thirrje për shqiptarët që jetojnë në Lombardi ta votojnë përfaqësuesen e tyre

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME