Categories Bota, Lajme

OKB e shqetësuar për grumbullimin e uraniumit në Iran: Kanë sasi për disa armë bërthamore

Mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së është në diskutime me autoritetet në Iran pas një raporti që tregon nivelin e lartë të uraniumit të gjetur atje.

Mësohet se inspektorët e Agjencisë së Informacionit Financiar kanë gjetur javën e shkuar në Iran uranium me deri në 84% pastërti. Një nivel i tillë kërkohet për përdorimin e një arme bërthamore.

“IAEA është në dijeni të raporteve të fundit në lidhje me nivelet e pasurimit të uraniumit në Iran”, shkroi agjencia në Twitter.

Organi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së shtoi se po diskutonte me Iranin për verifikimet e fundit të kryera nga kjo agjenci.

Republika Islamike ende nuk ka marrëveshje me fuqitë botërore sa i takon prodhimit të uraniumit.

Irani i rriti aktivitetet e tij bërthamore në vitin 2019, një vit pasi SHBA-ja nën drejtimin e presidentit Donald Trump u tërhoq nga marrëveshja ndërkombëtare dhe rivendosi sanksionet.

Negociatat për të ringjallur marrëveshjen filluan në vitin 2021, por kanë ngecur që nga viti i kaluar. Ndërkombëtarët janë të shqetësuar pasi ende nuk e dinë nëse Irani po e prodhon qëllimisht uraniumin me atë shkallë pastërtie apo akumulimi i materialit ka ndodhur natyrshëm.

Në Janar, kreu i IAEA Rafael Grossi tha se Irani kishte “grumbulluar mjaftueshëm material për disa armë bërthamore”.

Në Dhjetor, Irani deklaroi se kapaciteti i tij i pasurimit të uraniumit ishte rritur në nivele të paprecedentë duke theksuar vazhdimsht se nuk po planifikon të ndërtojë një bombë bërthamore.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME