Categories Lajme

Parqet më të bukura natyrore të Europës: Shqipëria “ndan” me Malin e Zi liqenin e Shkodrës

Nder 10 parqet kombëtare në Europë që ia vlen të vizitohen për këtë vit është listuar edhe Shqipëria por me cilin vend?

Parku Kombëtar Hossa, Finlandë

Vizitorët në rajonin e largët verilindor të Finlandës, nëse janë me fat, mund të shohin shkarazi ujqërit, drerët dhe arinjtë e murrmë. Parku Kombëtar Hossa shquhet për pyjet e dendur halore dhe liqenet me ujin e pastër kristal, të cilët janë idealë për alpinistët që duan të dalin nga shtigjet alpine në rrugën e rrahur.

Parku Kombëtar Sarek, Suedi

Ata që dëshirojnë të përjetojnë shkretëtirën e paprekur nordike duhet të shkojnë në Parkun Kombëtar Sarek të Suedisë. Zona e madhe dhe krejtësisht e pabanuar është një parajsë për turistët me shpirt për aventurë në natyrë. Rezervati përmban disa nga malet më të larta të Suedisë, si dhe shumë akullnaja. Me pak fat, vizitorët mund të përjetojnë edhe magjinë e Aurora Borealis, dritat polare.

Parku Kombëtar Jotunheimen, Norvegji

Ky rezervat natyror 3500 kilometra katrorë në Norvegjinë jugore është një arratisje ideale për adhuruesit e peizazheve malore që të mahnisin. Jotunheimen, që përkthehet “shtëpia e gjigantëve”, përmban gjithashtu liqene të shumta mbresëlënëse. Liqeni Gjende, që duhet parë patjetër, merr ngjyrën e tij të gjelbër smerald nga shkrirja e akullnajave.

Shkëmbinjtë me gurë ranorë të Elbës mes Gjermanisë dhe Republikës Çeke

Ky varg i thyer malor, që shtrihet në kufirin gjermano-çek, ofron shtigje fantastike ecjeje për entuziastët dhe fillestarët. Dhe pamjet nga Decunsky Sneznik, mali më i lartë i rajonit në anën çeke të kufirit, nuk janë thjeshtë mahnitëse.

Rezervat Natyrore High Fens, Belgjikë dhe Gjermani

Ky rajon përgjatë kufirit gjermano-belg ka një nga pyjet moçalore të fundit të mbetura të Evropës, që mund të eksplorohet duke ecur mes përmes zonave moçalore falë një rrjeti të tërë udhësh druri e urash të ngritura enkas për vizitorët. Mesatarja e lartë e reshjeve vjetore të zonës dhe nivelet e lagështisë kanë krijuar një ekosistem unik në këtë pyll.

Liqenet e Plitvicës, Kroaci

Parku Kombëtar i Liqeneve të Plitvicës është një nga më të vjetrit dhe më të mëdhenjtë e këtij lloji në Kroaci. E vendosur në zonën malore karstike të vendit, ajo është e njohur për liqenet dhe ujëvarat e saj të bukura, të ndërlidhura. Këto panorama vizitorëve mund t’u kujtohen edhe nga filmat e shumtë të xhiruar këtu.

Liqeni i Shkodrës, Mali i Zi dhe Shqipëria

Liqeni i Shkodrës është sipërfaqja më e madhe e ujit në Gadishullin Ballkanik, megjithëse madhësia e tij e saktë ndryshon në varësi të sezonit. Shkoni këtu nëse ju pëlqejnë manastiret idilike të ishujve, vëzhgimi i shpendëve ose thjesht mund të zhyteni në natyrën e virgjër.

Cinque Terre, Itali

Ky brez bregdetar në Liguria, në veriperëndim të Italisë, është i famshëm në botë për fshatrat e tij piktoreskë dhe shtigjet e mëdha. I regjistruar si një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s më 1997, ai është i përsosur për shëtitje, relaksim dhe harxhim të kalorive falë hiking. Sidoqoftë, mund t’i rifitoni ato kalori shpejt, pasi zona është gjithashtu e njohur për kuzhinën e saj.

Calanques, Francë

Parku Kombëtar Calanques, afër qytetit port francez të Marsejës, shtrihet përgjatë bregut të Mesdheut me pamjet e tij mahnitëse. Gjiret e tij si fiorde dhe pasuria e tij e florës dhe faunës u zgjojnë ndjenjën e parajsës në tokë adhuruesve të natyrës, veçanërisht alpinistëve dhe çiklistëve.

Parku Kombëtar Ordesa y Monte Perdido, Spanjë

I ndodhur në vargmalin spanjoll Pyreneve, Parku Kombëtar Ordesa y Monte Perdido përmban lugina të zhytura dhe majat malore me borë, pyje të gjelbëruar dhe bollëk të kafshëve të egra. Zona është ideale për shëtitje, ngjitje shkëmbinjsh ose thjesht për të shijuar pamjet mahnitëse

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Dyshohet se kthyen magazinën në “shtëpi bari”, arrestohet pronari dhe drejtori i OSHEE në Peqin

Pronari i një magazinë që përdorej për kultivimin e drogës është arrestuar së bashku me…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Babai plagos të bijën dhe vret veten/ Vajza në prag divorci, çfarë e shkaktoi tragjedinë në Lushnje

Lushnja u trondit ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë kur babai Behar Musaku…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Tre vëllezër në banesë, kush ishte “shënjestër” e tritolit në Fushë Krujë?

Janë zbardhur detaje të reja nga shpërthimi me lëndë plasëse që u regjistruar mbrëmjen e…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Krimi i rëndë/ Familjarë dhe të afërm i kanë dhënë lamtumirën e fundit 40-vjeçares Enkelejda Danaj (Limaj) të shtunën në Vlorë

Familjarë dhe të afërm i kanë dhënë lamtumirën e fundit 40-vjeçares Enkelejda Danaj (Limaj) këtë…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Aksidenti i rëndë në aksin Kuç-Qeparo, shoferja në gjendje kritike

Një aksidenti i rëndë është regjistruar mbrëmjen e djeshme në aksin Kuç-Qeparo. Mësohet se një…

LEXO ME SHUME