Categories Teknologji

Pas mbrojtjes së bisedave private, një tjetër lajm i mirë për përdoruesit e Whatsapp

Një lajm interesant për përdoruesit e Whatsapp. Aplikacioni më i popullarizuar i mesazheve në botë prezanton mundësinë për të redaktuar mesazhet pas dërgimit. Lajmi është zyrtar dhe është konfirmuar nga Mark Zuckerberg, në një postim të publikuar në faqen e tij në Facebook.

“Tani mund të redaktoni mesazhet tuaja WhatsApp deri në 15 minuta pasi të jenë dërguar!” shkruan presidenti i Meta-s.

Funksioni i këtij opsioni të ri është të korrigjojë çdo gabim shtypi. Kufiri i futur në funksionin e modifikimit është ai i kohës. Ndryshimet e vetme mund të bëhen brenda 15 minutave nga dërgimi i mesazhit. Sipas thashethemeve që qarkullonin ditët e fundit në faqet e specializuara, mesazhet e modifikuara nuk do të jenë të njëjta me të tjerat, por do të kenë një simbol për t’i dalluar nga ato normale dhe për të bërë të qartë se mesazhi është rregulluar gjatë dërgimit. Zuckerberg njoftoi lajmin të hënën, por për të modifikuar mesazhet, do të duhet të përditësoni aplikacionin, i cili ende nuk është i disponueshëm.

Duke pasur parasysh mundësinë e përdorimit të WhatsApp nga pajisje të ndryshme, sipas blogut të specializuar WeBetaInfo, duhet të jetë e mundur të modifikohet mesazhi vetëm nga pajisja nga e cila është dërguar. Në fakt, synimi i Metës është të mbrojë përmbajtjen origjinale të bisedës, pa lejuar asnjë ndryshim që të deformojë kuptimin e mesazheve të shkëmbyera nga dy përdorues.

Lajmi vjen në ditën kur Meta mori një gjobë rekord prej 1.2 miliardë eurosh nga autoriteti i privatësisë së BE-së për shkelje të ligjeve për mbrojtjen e të dhënave të qytetarëve të Kontinentit të Vjetër. Holding Menlo Park akuzohet se ka transferuar ilegalisht të dhënat e qytetarëve evropianë në Shtetet e Bashkuara, ku kompania zotëron serverët e saj.

Javën e kaluar Zuckerberg njoftoi një opsion të ri të ardhshëm të quajtur Chat Lock, i cili i bën bisedat private, të mbrojtura me fjalëkalim dhe të sigurta nga sytë kureshtarë.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Teknologji

Elon Musk e konfirmon: “Starlink” mbërrin në Shqipëri

Shërbimi i internetit satelitor “Starlink” është bërë aktiv dhe funksional në të gjithë territorin e…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Facebook bie sërish!

Miliona përdorues të rrjeteve sociale META kanë raportuar probleme sot. Përdoruesit e patën të pamundur…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Shkel rregullat e transmetimit, Apple gjobitet 1.8 miliardë euro nga BE

Apple është gjobitur me 1.8 miliardë euro nga BE për shkeljen e ligjeve të konkurrencës…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Apple braktis planin e prodhimit të makinave elektrike

Apple ka anuluar planet për ndërtimin e makinave elektrike, rreth një dekadë pas spekulimeve që…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Harrojini ‘screenshot’, WhatsApp merr masa të tjera privatësie, ja çfarë duhet të dini

WhatsApp ka marrë një tjetër masë për privatësinë. Së shpejti do të jetë e pamundur…

LEXO ME SHUME