Categories Lajme

Pjata me kokainë në mikrovalë/ Pamjet gjatë operacionit antidrogë

Një grup kriminal që trafikonte kokainë drejt Italisë është goditur nga policia gjatë një operacioni ndërkombëtar.

Operacioni policor ndërkombëtar i koduar “Sammogia”, i iniciuar nga Policia italiane, u zhvillua njëkohësisht në Shqipëri, Itali dhe Gjermani, ku ranë në pranga 13 shtetas, të cilët trafikonin kokainë nga vendet e origjinës drejt Italisë.

Gjatë operacionit në vendin tonë, u lokalizuan në Vlorë, u kapën dhe u vunë në pranga  L .K, 52 vjeç, F .M, 38 vjeç dhe L. M, 33 vjeç, pjesëtarë të një organizate kriminale në Itali.

Për tre shqiptarët, Gjykata e Bolonjas ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Trafikimi i lëndëve narkotike”, kryer në kuadër të organizatës kriminale.

Sipas njoftimit të Policisë së Shtetit, Interpol Tirana dhe homologët në Itali vijojnë bashkëpunimi për të kryer ekstradimin e këtyre shtetasve në Itali.

Mediat italiane kanë publikuar pamje gjatë operacionit të zhvilluar në vendin fqinj. Policia ka gjetur shuma parash dhe kokainë në mikrovalë. Gjatë operacioni janë sekuestruar 26.5 kilogramë kokainë dhe 11 kilogramë marihuanë.

Sipas hetimeve, grupi kriminal importonte çdo javë disa kilogramë kokainë mes Gjermanisë dhe Italisë dhe ua besonte blerësve bashkëkombës të tyre.

Nga ana tjetër, korrierët shqiptarë për llogari të organizatës, shpërndanin çdo javë disa kilogramë kokainë për blerës të shumtë në të gjithë territorin kombëtar.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Rama ndan pamjet: Çadra falas për pushuesit në plazhin e Vlorës!

Kryeministri Edi Rama ka ndarë pamjet nga plazhi në Vlorë, që po frekuentohet nga shumë…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Reklamonin kalimet e paligjshme për në ishull, Britania fshin 12 mijë postime nga të gjitha platformat sociale

Agjencia Kombëtare e Krimit në Britani thotë se ka hequr nga platformat sociale rreth 12…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Korçë/ Abuzonin s*ksualisht me 16-vjeçaren dhe e shfrytëzonin për prostitucion, arrestohen dy persona

Policia e Maliqit ka arrestuar dy persona të cilët dyshohen se kanë abuzuar seksualisht me…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Qeveria miraton listën e re të barnave të rimbursueshme, ministrja e Shëndetësisë: Shtohen 50 medikamente

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu deklaroi  se në mbledhjen e sotme të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

I vuri flakën tokës, por u dogj edhe vetë, humb jetën 75-vjeçari

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Mat ku një 75-vjeçar është djegur pasi i vuri flakën…

LEXO ME SHUME