Categories Kuriozitete

Pse bie ‘shi’ peshqish? Flasin ekspertët për fenomenin e pazakontë që u shpërnda me shpejtësi

Një ‘shi’ me peshq të gjallë ra në një qytet të izoluar australian, ndodhi e cila ka ndodhur 4 herë në 30 vitet, më së fundi në vitin 2010. Ngjarja ndodhi në qytetin e vogël të Lajamanu, një i vogël komunitet në Territorin Verior të thatë të Australisë. Të jep përshtypjen se qyteti është qindra kilometra larg vijës bregdetare më të afërt.

“Pashë një stuhi të madhe që po i afrohej komunitetit tim dhe mendova se ishte vetëm shi,”-tha për ABC News, Andrew Johnson Japanangka, një banor i qytetit dhe një anëtar i Këshillit Rajonal të Shkretëtirës Qendrore.

Deri më tani, fenomeni nuk është shpjeguar. Qyteti u mbush me peshq në vitet 1980, 2004 dhe 2010. Herën e fundit që ndodhi, peshqit që ranë shi mbi qytet ishin të të njëjtit lloj. Një tjetër teori thotë se peshku nuk ra nga qielli, por ndodhi pasi një përmbytjeje në qytet.

Fenomeni i rënies së peshkut nga qielli është i pazakontë, por jo i paprecedentë. Tashmë janë regjistruar raste të shiut me bretkosa, lakuriq nate, krimba apo merimanga. Arsyeja e saktë për këtë fenomen nuk dihet, por një teori kryesore sugjeron se kafshët mund të jenë rrëmbyer nga një vorbull uji – një kolonë ajri si tornado që formohet mbi ujë dhe e çoi peshkun në një rrugë të gjatë për në det. , përmes atmosferës.

Një ngjarje e ngjashme ka ndodhur në qytetin e Texarkana, Teksas, në vitin 2021. Në atë rast, u ngrit një teori tjetër se zogjtë i nxorrën nga goja peshqit kur fluturuan mbi qytet. I njëjti shpjegim u dha në vitin 2022 kur mijëra açuge ranë nga qielli mbi San Francisko në vitin 2022.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Enjte 30 Maj 2024

Dashi Sot është një ditë e mirë për të lindurit e kësaj shenje. Shfrytëzojeni pasi…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

ZBULIMI/ Shkencëtarët mund të kenë zgjidhur misterin e piramidave të Egjiptit

Shkencëtarët mendojnë se kanë zgjidhur misterin e mënyrës se si 31 piramida, përfshirë kompleksin e…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Diel 19 Maj 2024

Dashi Dite shume e trazuar kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje.…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Mërkurë 15 Maj 2024

Dashi Këtë ditë duhet të mendoni që të ndryshoni garderobën tuaj: rrobat që nuk i…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Martë 14 Maj 2024

Dashi Asgjë për t’u veçuar gjate kësaj dite ne jetën tuaj ne çift. Merrini gjerat…

LEXO ME SHUME