Categories Lajme

“Pse nuk e shkarkon Ilir Metën?” Rama jep përgjigjen e papritur

Kryeministri Edi Rama i ftuar në “Zonë e Lirë”, po flet mbi debatin me presidentin Ilir Meta për çështjen e mosdekretimit të Gent Cakajt si ministër i Jashtëm.

I pyetur nga Çani se pse nuk e shkarkon presidentin, Rama tregoi se nuk ka votat mjaftueshme për ta shkarkuar.

Çani: Pse nuk e shkarkon?

“Shkarkimi i presidentit kërkon 2/3 e kuvendit te Shqipërisë dhe kjo është logjika që përdor Meta, ‘mua s’më shkarkojnë dot dhe bëj çfarë të dua. Mund të bëjë ç’të dojë për turpin e presidentit të republikës që në momente të caktuara del nga shinat dhe sillet si kryetar i LSI”, u përgjigj Rama.

Ndërkaq, kreu i qeverisë është shprehur më tej se nuk e ka me Ilir Metën si person, por me figurën e Presidentit, i cili po përpiqet të lançojë një “ofensivë të ndyrë politike kundret Cakajt.

“Ilir meta është një objekt humori se nuk pengon dot as projektin e shqiptarëve… Ilir Meta si person më dhimbset, kur nuk është në qerthullin e presionit, është një person bashkëpunues. Unë jam me aktin, jo me personin. Unë po flas që në Shqipërinë e vitit 2019, është e paprecentë Presidenti të marri flamurin dhe të lançojë ofensive të ndyrë politike kundër një personi. Jo të shyhet goja e Presidentit të Republikës. Nuk e kam me Metën, e kam me Presidentin”, tha Rama.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Pas radhës kilometrike të mjeteve, hiqet përkohësisht pagesa në autostradën Thumanë-Kashar

Pas skandalit të mëngjesit të sotëm me trafikun kilometrik nga aksi Thumanë-Kashar, mësohet se është…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vihen nën kontroll flakët në Llogara, drejtori i zjarrfikëses: Zjarri patjetër që ka dorën e njeriut

Zjarri që ra pasditen e djeshme në Llogara është vënë nën kontroll, ndërsa po punohet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Detaje/ Euro, blloqe dhe telefona, çfarë iu sekuestrua Beqajt dhe bashkëpunëtorëve pas kontrollit në banesë dhe zyrë

Pas më shumë se një viti hetimesh, ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj është vënë sot…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

SPAK rëndon pozitën e ish-kryebashkiakut Jorgo Goro, sekuestrohen 4 ha tokë në Himarë

Rëndohen akuzat ndaj Jorgo Goros, tashmë në burg. Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Tentuan të trafikonin kokainë nga Amerika Latine, si ranë në pranga 3 shqiptarët në Itali

Një tjetër goditje e rëndësishme ndaj trafikut të drogës është kryer Guardia di Finanza e…

LEXO ME SHUME