Categories Lajme

Punimet me vekë, Mimoza Rata qëndis duke ruajtur traditën e të parëve

Punimin në vekë e mësoi që në moshën 18-vjeçare, ndërsa sot, renditet si një ndër artizanet më të reja të qytetit të Kukësit e fokusuar në përsosjen e veshjeve popullore. Mimoza Rata, tregon se të punuarin në vekë e mësoi nga gjyshja dhe nëna e saj. Veçantia e të punuarit nga Mimoza është se ajo çdo detaj e realizon me punime dore, për të ruajtur çdo detaj të kostumeve popullore.

Jam rritur me këtë punë dhe e kam trashëguar nga familja ime, e kam me shumë dëshirë që të merrem me këtë, më pëlqen tradita, më pëlqejnë punimet artistike”, thotë Mimoza Rata.

Mimoza rrëfen se kostumet e punuara nga duart e saj preferohen tepër nga turistët vendas e të huaj.

Në Amerikë, në Angli më shumë Amerika dhe Anglia që mi kanë bërë kërkesat, tirqet e traditës, tirqet e Lumes, tirqet e Hasit, secila ka nga një domethënie sepse kanë dallime”, thotë Mimoza.

Punët e dorës së grave  janë ato që më së shumti I kanë rezistuar kohës deri në ditët e sotme, duke ruajtur me fanatizëm edhe identitetin e kulturën kukësiane.

Gazetare: Sh. Elezaj

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME