Categories Lajme, Turizëm

Rama ndan pamje të luginës së Vermoshit: Mrekulli e Alpeve shqiptare

Në Ditën Ndërkombëtare të Danubit, Kryeministri Edi Rama ndau pamje të luginës së Vermoshit, pjesë e basenit të Danubit, që shtrihet në zonën më veriperëndimore të Alpeve shqiptare.

“Mirëmëngjes dhe me luginën e Vermoshit, mrekullinë e Alpeve shqiptare, në ditën ndërkombëtare të Danubit si pjesë e 19 shteteve ku shtrihet baseni i këtij lumi të madh, ju uroj një ditë të mbarë”, tha Rama.

29 qershori është Dita Ndërkombëtare e Danubit.

Lumi i Vermoshit është i vetmi në Shqipëri që nuk derdhet në detin Adriatik dhe ndryshe nga lumenjtë e tjerë ai rrjedh nga perëndimi në lindje. Lugina e Vermoshit me dy degët e saj, Lëpushës dhe Grebenit është pjesë e basenit të Danubit.

Me më shumë se 800 000 km2 rreth 12% të Europës kontinentale, baseni i lumit Danub shtrihet në 19 shtete ku bën pjesë edhe zona më veriperëndimore e Alpeve shqiptare.

Danubi vlerësohet si baseni më ndërkombëtar në botë dhe festimeve të ditës kushtuar Danubit iu bashkua edhe vendi ynë. “Vizitoni luginën e Vermoshit këtë mrekulli të Alpeve shqiptare si pjesë e Danubit të madh”, thuhet në videon e publikuar nga kryeministri Rama.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME