Categories Lajme

“Rizgjohet” vullkani Etna, aeroporti i Katanias pezullon fluturimet

Aktiviteti i lartë shpërthyer i vullkanit Etna në Siçili ka bërë që kompania administruese e aeroportit të Catania-s të njoftojë paraditen e sotme pezullimin e aktivitetit deri në orët e mesditës.

“Për shkak të aktivitetit shpërthyes të Etnas, deri në orën 13:00 të ditës së sotme sektorët e hapësirës ajrore C1 dhe B3 do të qëndrojnë të mbyllur. Prandaj, të gjitha mbërritjet dhe nisjet janë të ndaluara”, thuhet në njoftim.

Kompania po ashtu u ka kërkuar pasagjerëve që të shfaqen në aeroport vetëm pasi të konsultohen me kompanitë ajrore me të cilat kanë zgjedhur të fluturojnë.

Aktiviteti i lartë vullkanik ishte raportuar prej mbrëmjes së djeshme. Ai u regjistrua nga Observatori Etna i Institutit Kombëtar të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë, i cili foli për një re shpërthyese në drejtim të jugut.

Nga pikëpamja sizmike, nga ora 18 amplituda mesatare e lëkundjes vullkanike ka shfaqur një rritje të menjëhershme dhe ka arritur pas rreth njëzet minutash në nivelin e vlerave të larta që janë bërë shqetësim për ishullin.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME