Categories Lajme

Samir Mane i ftuar nga Universiteti i Vlorës: Turizmi do të jetë thelbësor për zhvillimin ekonomik

Turizmi u shndërrua në temën qendrore të bashkëbisedimit të Presidentit të Grupit BALFIN, Samir Mane, i ftuar në bisedë të hapur nga studentët e Universitetit Ismail Qemali në Vlorë. Të nisur natyrshëm nga pozita gjeografike, të rinjtë kërkuan këndvështrimin e themeluesit të një prej grupeve më të mëdha investuese, në lidhje faktorët që do sillnin rritjen ekonomike të qytetit të tyre. Rreth dyqind studentë patën një dialog në mjediset e Rektoratit të Universitetit me Presidentin e Grupit BALFIN, gjatë të cilit ai ndau me të pranishmit përpjekjet e veta përgjatë 30 viteve për të arritur tek mundësitë që ka sot për kontribut në ekonomi dhe shoqëri. Samir Mane i këshilloi studentët ta konsiderojnë turizmin si sektorin që do marrë peshë edhe më të madhe në ekonominë e vendit dhe të rajonit. Ai shtoi se “duhen gjetur mënyrat për t’i orientuar studimet dhe punësimet drejt industrisë së turizmit. Profesionistët që përgatiten sot duhet të udhëheqin turizmin në Shqipëri e më tej dhe Grupi BALFIN do t’i ndihmojë me të gjithë ekspertizën e grumbulluar në këtë industri”.

Të rinjtë treguan se ishin të gatshëm që të fillojnë zbatimin e njohurive akademike në projekte konkrete dhe këtë mund ta realizojnë edhe nëpërmjet hapësira që u krijojnë kompanitë e Grupit BALFIN. Me aktivitet në disa industri dhe në 11 vende të ndryshme, këto kompani i janë bashkuar programit B4Students, i cili bën që të rinjtë të njihen me tregun e punës dhe më pas të bëhen pjesë e rëndësishme e tij. “Me Fondacionin Mane dhe programin e specializuar B4Students tashmë kemi filluar t’i shërbejmë sistemit arsimor dhe të rinjve në zhvllimin e tyre personal dhe profesional” shtoi Samir Mane, duke i ftuar studentët të bëhen pjesë e mundësive që ofrojnë kompanitë e Grupit BALFIN. Rektori i Universitetit Ismail Qemali, prof.Roland Zisi, shprehu kënaqësinë e vendosjes së një bashkëpunimi shumëplanësh mes universitetit që ai drejton dhe Grupi BALFIN. Nëpërmjet marrëveshjes së bashkëpunimit me Universitetin Ismail Qemali në Vlorë, Grupi BALFIN angazhohet të kontribuojë me praktika profesionale për studentët, bursa studimi dhe investime infrastrukturore. Rektori i Universitetit, profesor Zisi, i dorëzoi Presidentit të Grupit BALFIN, Samir Mane, emblemën simbolike të universitetit në shenjë vlerësimi si model i njeriut të suksesshëm në biznes që përputhet me filozofinë e universitetit.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

“Black out”, Microsoft: Preku mbi 8.5 milionë pajisje windows

Gjiganti Microsoft njoftoi se më shumë se 8.5 milionë kompjuterë në gjithë botën u përballën…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Zjarr në Lazarat\ Policia shoqëron pronarin e parcelës ku ranë flakët

Zjarrefikesit e Gjirokastres mengjesin e sotem morem njoftim nga Komisariati i Policise se ne vendin…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Me lot mirënjohjeje në sy, nënë e bijë rikthehen në “Shihemi në Gjyq”

Më 12 qershor 2022, “Shihemi në Gjyq” solli konfliktin dhe dhimbjen e Denisës dhe nënës…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Horoskopi ditor për SOT, e Hënë 22 Korrik 2024

Dashi Ata qe janë ne një lidhje do kalojnë një dite me te mire se…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTOT/ Pamjet e dëmeve të shkaktuara nga shpërthimi në Pogradec

Këto janë pamjet pas shpërthimit me lëndë plasëses në sheshpushimin e një pallati në Pogradec. Shpërthimi…

LEXO ME SHUME