Categories Lajme

Shoferi nuk pranon të ndalojë autobusin, gruaja shkakton aksident, 13 persona humbin jetën

Zhytja e autobusit në lumin Yangtze është shkaktuar nga lufta midis shoferit dhe pasagjeres.

Pamjet e sigurisë nga një autobus i cili u rrëzua në një lumë në Kinë, ka zbuluar se shoferi ishte duke luftuar me një nga pasagjeret.

Autobusi u zhyt 50 metra larg urës në lumin Yangtze në Chongqing të dielën –  ku të paktën 13 udhëtarë  vdiqën dhe dy të tjerë u zhdukën.

Driver of the bus strikes the passenger

Raportet e hershme thanë se autobusi kishte dalë nga rruga për shkak se kishte dashur të shmangte një makinë që po afrohej. Por pamjet e reja tregojnë se shoferi ishte goditur nga një pasagjere, për rrjedhojë edhe  për shkak  se po udhëtonte me shpejtësi, autobusi kthehet në korsinë e kundërt dhe shkatërron pengesat e sigurisë.

Policia tha se konflikti midis shoferit dhe pasagjeries ishte shkaku i rrëzimit, – shkruan gazeta shtetërore People’s Daily.

Policia tha se pasagjerja, e identifikuar si një grua e moshës 48-vjeçare me mbiemrin Liu, ishte e zemëruar pasi shoferi nuk e kishte ndaluar autobusin në vendin e ndalimit të saj. Ata thanë se Liu e goditi shoferin e quajtur Ran, me telefonin e saj celular kur ai refuzoi të ndalet.

Dëshmitarët kishin thënë se panë autobusin të kalonte në anën e gabuar të rrugës përpara se të përplaseshin përmes një pengese të sigurisë në rrethin e Wanzhou.

Një operacion i madh shpëtimi u montua me ekipet e zhytësve dhe dhjetëra anije si dhe vinça të vendosura në vendin e ngjarjes. Por nuk ka pasur raporte për të mbijetuarit. Mbeturinat e autobusit u hoqën nga lumi në një thellësi prej 71m natën e së mërkurës.

Disa nga trupat e udhëtarëve duhej të tërhiqeshin nga zhytësit. Përplasja, në një urë të mirëmbajtur dhe relativisht të qetë, e ka tronditur Kinën. Mediat sociale komentuan gjerësisht të premten, ato fajësuan pasagjeren për rrëzimin e autobusit, edhe pse disa të tjerë gjithashtu kritikuan shoferin për reagimin.

Një poster që u vendos mbi Weibo, Wanten888, thosht: “Nëse shohim ndonjë konfrontim të udhëtarëve me shoferin e autobusit, ne nuk duhet të qëndrojmë të qetë!”

Një tjetër shkruante se ishte “zemërthyer”  pasi kishte dëgjuar udhëtarët e tmerruar, ndërsa një përdoruese Weibo e quajtur Liza tha se “duhet të ekzistonte një ligj që ndalonte udhëtarët të tejkalonin një distancë të konsiderueshme me shoferët  e autobusëve”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

FOTO/ Shpërthimi me tritol në banesën e Ilir Koçiljas. Ja çfarë mesazhi u gjet në murin e shtëpisë

Një shpërthim tritoli tronditi qytetin e Durrësit mbrëmjen e së hënës. Banesës së Ilir Koçiljas,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Lezhë/ Apeli lë në fuqi pezullimin e kreut të Kadastrës dhe përgjegjësit të Legalizimeve

Gjykata e Apelit ka lënë në fuqi pezullimin nga detyra të Drejtorit të Agjencisë së…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Tiranë,Kapet dhe vihet në pranga një 45-vjeçar që posedonte armë zjarri, me qëllim shitjen

Tiranë, Në zbatim të masave të përcaktuara në planin operacional mbarëkombëtar “Sundimi i ligjit”, u…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

U zbulua në përgjimet e “SKY” me mbretin e lojërave të fatit, arrestohet në Dubai Denis Bajri Brajoviç

Është arrestuar në Dubai shtetasi Denis Bajri Brajoviç, i cili ishte shpallur në kërkim për…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Masakra e “Don Boskos”, gazetari jep detaje: Si e largoi punonjësi i karotrecit vrasësin

Gazetari Eni Ferhati ka treguar dinamikën e vrasjes së Erion Çelës në Don Bosko, e…

LEXO ME SHUME