Categories Lajme

Shpërndahet fondi nga buxheti i shtetit për partitë politike që marrin pjesë në zgjedhjet e 14 majit, Berisha sërish pa gjë, ja si ndahen paratë

Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve përcaktoi sot sasinë e fondit të buxhetit të shtetit që do t’u shpërndahet si paradhënie partive pjesëmarrëse në zgjedhjet për organet e qeverisjes vendore, të datës 14 maj 2023.

Fondi 97,064,530.08 lekë u shpërnda si më poshtë vijon:

Partia Demokratike (PD) 4.963.584.24 lekë

Partia Republikane (PR) 3,012,429.13 lekë

Partia Aleanca Progresiste L.ZH.K 1,100,255.80 lekë

Partia Socialiste e Shqipërisë (PS) 42.833,466.73 lekë

Partia e Lirisë (PL) 15,594,215.8 lekë

Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet (PDIU) 4,260,606.71 lekë

Partia Fryma e Re Demokratike (FRD) 1,194,064.75 lekë

Partia Demokracia Sociale (PDS) 1,123,779.90 lekë

Partia Socialdemokrate (PSD) 0 lekë

Bindja Demokratike (BD) 639,798.69 lekë

Partia e Gjelbër (P.GJ) 797,915.09 lekë

Partia Aleanca Demokristiane e Shqipërisë (ADK) 448,974.27 lekë

Aleanca Arbnore Kombëtare (AAK) 532,820.88 lekë

Partia Uniteti Kombëtar (PUK) 562,618.08 lekë

Komisioneri miratoi edhe modelin e aktmarrëveshjes së bashkëpunimit ndërmjet Komisionerit Shtetëror të Zgjedhjeve dhe partisë politike që përfiton fondet nga buxheti i shtetit dhe Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Gjithashtu, miratoi kërkesat e televizioneve “Star Plus”, “Syri Tv”, “Klan Tv” dhe media online “Albanian Post”, për vëzhgimin e zgjedhjeve për organet e qeverisjes vendore.

Në këtë seancë u vendos dhe dhënia e autorizimit për ndryshimin e vendndodhjes së QV nr. 1977/00, QV nr. 1977/01, QV nr. 1977/02, QV nr. 1977/03, QV nr. 2021/00, QV nr. 2021/01, Bashkia Tiranë, QV nr. 1080/00, Bashkia Bulqizë.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Në kërkim për prodhim e shitje drogë, arrestohet në Dibër 39-vjeçarja

Policia e Dibrës ka arrestuar një 39-vjeçare me qëllim ekstradimi drejt Italisë. Ajo akuzohet ishte…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Shpejtësia dhe lagështia në rrugë shkakton aksidentin, makina përplaset me furgonin në Pogradec

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Pogradec-Qafë Thanë në afërsi të Gurit të Kuq.…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Në kërkim për prodhim e shitje drogë, arrestohet në Dibër 39-vjeçarja për t’u ekstraduar në Itali

Policia e Dibrës ka arrestuar një 39-vjeçare me qëllim ekstradimi drejt Italisë. Ajo akuzohet ishte…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Emri/ Përplasen kamionat, vdes në aksident i riu shqiptar në Itali!

25-vjeçari shqiptar, Haris Shala ka humbur jetën në Itali si pasojë e një aksidenti rrugor…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

E dhimbshme, vdes në moshën 27-vjeçare Antigona Emini-Jashari nga Gjilani

Ka ndërruar jetë në moshën 27 vjeçare, e reja nga Gjilani, e cila thuhet se…

LEXO ME SHUME