Categories Lajme

Shpime për naftë në Parkun e Zagorisë, pushteti vendor, kundër projektit

Kompania ndërkombëtare e karburanteve “Shell” është duke hedhur me shpejtësi të gjithë hapat që do të çojnë drejt kthimit të zonës së mbrojtur të Zagorisë, i shpallur Park Natyror Kombëtar, në një rajon kërkimi për naftë dhe gaz natyror.

Leja e miratuar prej Ministrisë së Energjetikës ka autorizuar “Shell”-in të kryejë rreth 3.000 shpime pusesh në territorin e parkut, për të vlerësuar potencialin naftëmbajtës të “Bllokut 4”.

Gjatë një dëgjese publike, ku pritej të sqaroheshin pasojat në mjedis, në shëndet, në zhvillimin e turizmit, në habitatin natyror dhe kulturor të zonës së mbrojtur, u fol vetëm përgjithësisht, ndërsa pjesëmarrja e grupeve të interesit ishte e ulët.

Autoritetet lokale, përfshi Bashkinë e Libohovës, përfaqësuesit e Monumenteve të Kulturës dhe administratori i njësisë, thanë thjesht se nuk janë dakord me këtë studim, por nuk i kërkuan kompanisë të saktësojë pasojat e kësaj ndërhyrjeje.

18 monumente kulture të kategorisë së parë, në një gjendje të brishtë, gjenden brenda territorit të ndërhyrjes së “Shell”-it. Kompania ka vendosur vetëm një distancë prej 200 m nga çdo monument, por nuk është në gjendje të flasë për efektet që mund të kenë shpërthimet me eksploziv mbi këto objekte.

Elena Mamani, nga Trashëgimia Kulturore pa Kufinj, tha se ndërhyrja mund të sjellë dëmtime të pakthyeshme.

Turizmi, që besohej se do të ishte e ardhmja e Parkut Kombëtar të Zagorisë, duket se preket seriozisht prej kësaj ndërhyrjeje. Përfaqësues të turizmit u shprehën të indinjuar gjatë dëgjesës publike.

“Shell”, në mënyrë të pajustifikuar, nuk ka marrë asnjë kërkesë për vepra publike në këmbim të ndërhyrjes, ndërsa dëgjesat që synonin njohjen e publikut me projektin dhe përfitimet nuk sqaruan asgjë të tillë.

Operacionet e kërkimit do të nisin së shpejti në të gjithë “Bllokun 4” dhe do të vijojnë për disa vite. Rreth 3.000 puse deri 30 m të thellë do të kërkojnë përdorimin e mijërave kg eksploziv. Korrikun e kaluar, Zagoria u shpall Park Kombëtar dhe zonë me përparësi për zhvillimin e turizmit./tch

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Arrestohet 20-vjeçari i shpallur në kërkim për trafik droge në Durrës

Është arrestuar një 20-vjeçar në Durrës. Orito Mema banues në Durrës,akuzohet për veprën penale “Prodhimi…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Greqi/ Vdes nga vapa 23-vjeçari shqiptar me aftësi të veçanta, arrestohen prindërit e tij

Në Greqi një 23-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë për shkak të temperaturave të larta. Mediat…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Pas radhës kilometrike të mjeteve, hiqet përkohësisht pagesa në autostradën Thumanë-Kashar

Pas skandalit të mëngjesit të sotëm me trafikun kilometrik nga aksi Thumanë-Kashar, mësohet se është…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vihen nën kontroll flakët në Llogara, drejtori i zjarrfikëses: Zjarri patjetër që ka dorën e njeriut

Zjarri që ra pasditen e djeshme në Llogara është vënë nën kontroll, ndërsa po punohet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Detaje/ Euro, blloqe dhe telefona, çfarë iu sekuestrua Beqajt dhe bashkëpunëtorëve pas kontrollit në banesë dhe zyrë

Pas më shumë se një viti hetimesh, ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj është vënë sot…

LEXO ME SHUME