Categories Lifestyle

Shqipëria është e bekuar me bimën e rrallë për dhjamin e tepërt dhe diabetin

Diabeti, dhjami i tepert apo shenjat e rrudhave shpesh kanë të përbashkët jetesën jo të shëndetshme, ndaj duhet të kini parasysh si silleni me organizmin çdo ditë.

Fatmirësisht zgjidhja është shumë më praktike nga sa mendoni. Do ju duhet vetëm një përbërës kryesor i cili mund të gjendet në tregje dhe markete. Po flasim për trëndafilin e egër dhe kokrrat e tij që janë një mrekulli për shëndetin. Kokrrat e Trëndafilit të Egër janë nga bimët medicinale me efektet më të fuqishme në organizmin e njeriut.

Trëndafili i Egër ose siç njihet me emrin botanik Rosa Canina e ka vendlindjen në Evropë dhe Shqipëria është një nga vendet e bekuara me këtë super bimë. Kokrrat e trëndafilit të egër janë të pasura me antioksidantë që funksionojnë më së miri si antirrudhë natyrale.

Ato përmbajnë vitaminë C dhe yndyrna të shëndetshme, të cilat stimulojnë prodhimin e kolagjenit, mbrojnë lëkurën dhe e mbajnë atë të hidratuar. Aplikoni vaj trëndafili të egër në fytyrë dhe lëkurë çdo ditë ju mbron nga rrezet e dëmshme të diellit UV dhe ju fal rininë për një kohë më të gjatë.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lifestyle

Si të jetoni më gjatë, ja çfarë është regjimi ushqimor nordik

Regjimi ushqimor Nordik është një mënyrë e të ushqyerit që fokusohet në produktet lokale të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme Lifestyle

Mirëqenia, sa shpenzojnë shqiptarët në vit? Rreth 460 dollarë për frymë

Instituti i Mirëqenies Globale (Global Wellness Institute), i cili njihet si burimi kryesor për kërkime…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Harrojeni çajin me mjaltë, ka një tjetër zgjidhje për dhimbjen e fytit

Keni dhimbje fyti? Në vend që të merrni ibrikun dhe të përgatisni një çaj me…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Obeziteti në rritje edhe te fëmijët në Shqipëri

Pak ditë më parë, një studim i Lancet dhe OBSH tregoi se më shumë se…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Ja pse duhet t’i lani rrobat e reja para se t’i vishni

Kur blini rroba të reja, sigurohuni që fillimisht t’i lani ato mirë, sepse kimikatet e…

LEXO ME SHUME