Categories Lifestyle

Harrojeni çajin me mjaltë, ka një tjetër zgjidhje për dhimbjen e fytit

Keni dhimbje fyti? Në vend që të merrni ibrikun dhe të përgatisni një çaj me mjaltë, hapni një kavanoz me turshi.

Ngrënia e turshive ose pirja e lëngut të tyre mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes së fytit. Mund të duket pak e çuditshme, por gjithçka ndodh për shkak të vetive të shëllirës së turshive.

Një solucion që është më i përqendruar se lëngu në indet tona, si kripa ose sheqeri, redukton inflamacionin duke nxjerrë ujin jashtë. Për të lehtësuar dhimbjen e fytit, rekomandohen solucionet e kripura. Shëllira e turshive përmban afërsisht 3.5% kripë. Kjo e fundit përbën 0.4% të peshës së trupit. Sa për sasinë, nuk ka një numër specifik për të ndier efektin. Kjo sepse është një metodë natyrale dhe duhet të eksperimentoni për të zbuluar sesi funksionon për ju.

Por duhet të jeni të vëmendshëm për sasinë e kripës sepse dihet që turshitë përmbajnë rreth 33% të vlerës ditore për të rriturit. Ndaj, mos i lini çajrat tërësisht jashtë lëngjeve që do të konsumoni.

 

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lifestyle

Si të jetoni më gjatë, ja çfarë është regjimi ushqimor nordik

Regjimi ushqimor Nordik është një mënyrë e të ushqyerit që fokusohet në produktet lokale të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme Lifestyle

Mirëqenia, sa shpenzojnë shqiptarët në vit? Rreth 460 dollarë për frymë

Instituti i Mirëqenies Globale (Global Wellness Institute), i cili njihet si burimi kryesor për kërkime…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Obeziteti në rritje edhe te fëmijët në Shqipëri

Pak ditë më parë, një studim i Lancet dhe OBSH tregoi se më shumë se…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Ja pse duhet t’i lani rrobat e reja para se t’i vishni

Kur blini rroba të reja, sigurohuni që fillimisht t’i lani ato mirë, sepse kimikatet e…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

A e dini arsyen pse teshtini shumë herë radhazi?

Teshtimat janë metoda e trupit për nxjerrjen e irrituesve si pluhuri, poleni ose mikrobet nga…

LEXO ME SHUME