Categories Lajme

Shqiptarët më të varfër edhe për shkak të studimeve për fëmijët

Familjet shqiptare renditen ndër të fundit sa u përket të ardhurave për frymë, por pavarësisht kësaj nuk kursehen kur bëhet fjalë për tu siguruar fëmijëve shkollën e lartë.

Sipas studimit të publikuar nga Lëvizja për Universitetin kosto për një student shkon mesatarisht në 2.4 milionë lekë për pesë vite, teksa të ardhurat mujore të një familjeje shkojnë në 73 mijë lekë

Student: Kostoja e studimeve është 17% është rreth 4 mln lekë të vjetra.

Gjatë një takimi të zhvilluar në Fakultetin e Shkencave Sociale, studentët ngritën shqetësimin e tarifave të pa pëballueshme duke kërkuar nga universitetet reduktim të tyre.

Student: Po marr shkencat sociale që e kanë tarifën 400 mijë lekë, juridikun dhe artet, 400 mijë lekë.

Pedagoge: Do të bëhet analiza e kostos së një studenti në mënyrë analitike.

Shqipëria rezulton një nga vendet me tarifat më të larta në Evropë. Ndërsa në shtete të be kosto është shumë herë më e ulët krahasuar me të ardhurat. Madje dhe mbështetja me bursa është më e lartë./ora

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Shfaqet “Guximi” në Vlorë! Filmi është pritur mire dhe salla e kinemasë ka qenë e mbushur plot kryesisht të rinj vlonjatë

Në ambientet e Pallatit të Kulturës Labëria në Vlorë , mbrëmjen e djeshme është shfaqur…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Lushnje\Dhunoi të bijën dhe e kanosi me thikë, arrestohet 58-vjeçari

Policia tha se pas njoftimit se një shtetase 19 vjeçe ishte dhunuar fizikisht dhe ishte…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

SPAK kërkon dënimin me 25 vite burg për Gjergj Cukalin

Prokuroria e Posaçme ka kërkuar dënimin me 25 vite burg të Gjergj Cukalit, i njohur…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Durrës/“Arrest në burg” për 5 shtetas dhe vijon puna për kapjen e 2 shtetasve të tjerë

DVP Durrës/Finalizohet pas 1 viti hetime me metoda proaktive, operacioni policor i koduar “Tjetërsimi”. Operacioni…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Elseid Hysaj dhe vjehrri ngecin brenda Ferrarit në flakë, frikë për mbrojtësin e Kombëtares

Aventurë e frikshme për Elseid Hysaj dhe vjehrrin e tij. Ndërkohë që të dy gjendeshin…

LEXO ME SHUME