Categories Lajme

S’ka më Air Albania as aeroport në Vlorë

Air Albania u ngjiz gjatë verës së vitit 2018! Ishte një ëndërr që qeveritarët ua mbushën mendjen shqiptarëve se aleati i Ramës do të bënte kërdinë me investime në Vlorë dhe Shqipëri duke na rikthyer në psikologjinë e “çekut të bardhë” dikur në fillimet e viteve ’90 kur shqiptarët vuanin për bukën e gojës.

Avioni i parë dhe i vetëm i Air Albania, i cili më parë kishte shërbyer nga tajlanda deri në Bosnje, Turqi e Greqi, u pagëzua me emrin “Lasgushi”. Për disa ditë u përdor si charter personal i kryeministrit Rama, i cili hipte dhe zbriste prej aty çdokënd që do t’i shërbente sadopak për propagandën e tij se më në fund ngritëm një kompani shqiptare edhe pse kapitali shqipar edhe në letra ishte i papërfillshëm.

Edhe pse avioni i vetëm i ngjyer kuqezi bënte ikje-ardhjet e testit nga Tirana në Stamboll, kompania “Air Albania” nuk hapi asnjëherë një faqe zyrtare të sajen ku qytetarët të shihnin çmimin e biletave apo të blinin të tilla.

Çdo gjë u duk se u harrua pasi edhe Rams i nxorri ujin e zi me propagandë, ndërsa “Lasgushi” uli flatrat duke ndejtur i parkuar herë në Rinas e herë në aeroportin “Ataturk” të Stambollit duke mbetur i damkosur me kodin e fluturimit të “Turkish Airlines” duke mos u bërë kështu kurrë një shqiptar safi.

Skandali i zhdukjes së “Lasgushit”, por edhe vetë kompanisë “Air Albania” shpërtheu dje pas një shkrimi të Albeu.com ku shtrohej pyetja se pse nuk po na vijnë “Migjeni” dhe “Imzot Noli (Lexo KËTU) ashtu siç kishte premtuar edhe kryeministri Rama.

Ndërkohë në mbrëmjes, tek emisioni Zonë e Lirë e Arian Çanit, deputeti i Vlorës Agron Shehaj deklaroi se në fakt kompania ishte zhdukur dhe nuk do të kishte më as “Air Albania” dhe as aeroport të Vlorës.

Kështu mori fund edhe ëndrra e një nate vere, e cila zgjati pak, madje shumë pak duke dhënë edhe sinjalin e qartë se në perëndim, nuk ia miratojnë dashuriçkat momentale të Ramës me lindjen. /albeu

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Shfaqet “Guximi” në Vlorë! Filmi është pritur mire dhe salla e kinemasë ka qenë e mbushur plot kryesisht të rinj vlonjatë

Në ambientet e Pallatit të Kulturës Labëria në Vlorë , mbrëmjen e djeshme është shfaqur…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Lushnje\Dhunoi të bijën dhe e kanosi me thikë, arrestohet 58-vjeçari

Policia tha se pas njoftimit se një shtetase 19 vjeçe ishte dhunuar fizikisht dhe ishte…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

SPAK kërkon dënimin me 25 vite burg për Gjergj Cukalin

Prokuroria e Posaçme ka kërkuar dënimin me 25 vite burg të Gjergj Cukalit, i njohur…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Durrës/“Arrest në burg” për 5 shtetas dhe vijon puna për kapjen e 2 shtetasve të tjerë

DVP Durrës/Finalizohet pas 1 viti hetime me metoda proaktive, operacioni policor i koduar “Tjetërsimi”. Operacioni…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Elseid Hysaj dhe vjehrri ngecin brenda Ferrarit në flakë, frikë për mbrojtësin e Kombëtares

Aventurë e frikshme për Elseid Hysaj dhe vjehrrin e tij. Ndërkohë që të dy gjendeshin…

LEXO ME SHUME