Categories Lajme

Të paktën pesë të vdekur pasi tornadot goditën shtetet qendrore të SHBA, mes tyre një foshnjë

Të paktën pesë persona, duke përfshirë një foshnjë katër muajshe, janë vrarë pasi dhjetëra tornado shpërthyen në qendër të SHBA-së duke shkaktuar dëme të mëdha.

Dhjetëra mijëra banorë kanë mbetur pa energji elektrike pas stuhive të veçanta që filluan të premten. Katër nga vdekjet kanë ndodhur në Oklahoma, ku është shpallur gjendja e jashtëzakonshme në dhjetëra qarqe.

Një person i pestë vdiq nga plagët e marra në Iowa pasi stuhia goditi Midwest, raportuan mediat lokale. Shërbimi Kombëtar i Motit (NWS) tha se një hetim paraprak kishte konfirmuar se disa nga tornadot e së shtunës kishin shpërthime mbi 136 milje (218 km) në orë.

Stuhitë – të cilat përfshiheshin nga Teksasi në Misuri – gjithashtu panë deri në 18 cm shi në disa vende brenda disa orësh, raportoi agjencia e lajmeve AFP. Qyteti i Sulphur, në Oklahoma lindore, u godit veçanërisht rëndë. Video e pasojave tregonte shtëpi të rrafshuara dhe automjete të përmbysura.

Sipas Departamentit të Shëndetit të Shtetit të Oklahomas, u raportuan rreth 100 lëndime. Qytetet Holdenville dhe Marietta u dëmtuan gjithashtu shumë.

Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve të shtetit Oklahoma, Charles McCall, këmbënguli se zonat e prekura do të rimëkëmbeshin. “Ne do të ngrihemi, do të pastrojmë, do të rindërtojmë dhe do të ecim përpara,” tha ai në një konferencë shtypi në Sulfur të dielën.

Guvernatori i shtetit, Kevin Stitt, vizitoi gjithashtu qytetin dhe tha se dëmi atje ishte më i keqi që kishte parë në gjashtë vitet e tij në detyrë. “Thjesht nuk mund ta besosh shkatërrimin,” tha ai. “Duket sikur çdo biznes në qendër të qytetit është shkatërruar”.

Shtëpia e Bardhë tha se presidenti amerikan Joe Biden kishte folur me zotin Stitt dhe i ofroi mbështetjen e plotë të qeverisë federale.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Reklamonin kalimet e paligjshme për në ishull, Britania fshin 12 mijë postime nga të gjitha platformat sociale

Agjencia Kombëtare e Krimit në Britani thotë se ka hequr nga platformat sociale rreth 12…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Korçë/ Abuzonin s*ksualisht me 16-vjeçaren dhe e shfrytëzonin për prostitucion, arrestohen dy persona

Policia e Maliqit ka arrestuar dy persona të cilët dyshohen se kanë abuzuar seksualisht me…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Qeveria miraton listën e re të barnave të rimbursueshme, ministrja e Shëndetësisë: Shtohen 50 medikamente

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu deklaroi  se në mbledhjen e sotme të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

I vuri flakën tokës, por u dogj edhe vetë, humb jetën 75-vjeçari

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Mat ku një 75-vjeçar është djegur pasi i vuri flakën…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Kishin mbetur të bllokuar në një fshat në Përmet, Policia ndihmon 5 turistët francez, një prej tyre i dëmtuar në këmbë

5 turistë nga Franca janë ndihmuar nga Policia e Përmetit pasi kishin mbetur të bllokuar…

LEXO ME SHUME