Categories Lajme

Temperaturë dhe dhembje fyti, virozat e stinës mbushin spitalet

Viti i ri i ka gjetur spitalet e vendit plot me pacientë, që kërkojnë të marrin një mjekim më të specializuar. Shkak për fluksin e lartë të pacientëve drejt spitaleve dhe qëndrave shëndetësore, janë bërë virozat e stinës.

Mjekja specialiste në QSUT, Besjana Hysi, tha për Euronews se përgjithësi simptomat që kanë personat që kërkojnë ndihmën mjekësore janë temperatura e lartë, dhembje fyti dhe dobësi trupor

“Ka pasur goxha ngarkesë, raste që kosiderohen të sëmurë kronikë, që janë rënduar si rezultat i ndryshimit të temperaturave, të virozave të stinës. Ka pasur një mbingarkesë sa i përket temperaturës, virozave. Përgjithësisht janë temperarturat e larta, dhimbje fyti, dobësi dhe dhimbje muskulare”, tha Hysi.

Virozat e stinës, shpeshherë ngatërrohen dhe me shenjat e Covid 19. Megjithatë mjekët thonë se janë dy viruse të ndryshme.

“Këto shenja janë prezente, Covid ndryshon nga prezenca e tamponit dhe këto që janë paraqitur me temperatua të larta kanë qënë negativ”, tha Hysi.

Mesatarisht në urgjencën e QSUT, vijnë rreth 245 të sëmurë në ditë, që kërkojnë ndihmën e buzave të bardha.

“Burrin nuk mbushej me frymë, e dërgoi doktori i Himarës në Vlorë që të bëj disa ilaçe, ata të Vlorës e dërguan këtu, thoshin që ishte zemra, tani doli mirë”, deklaroi një qytetare nga ambientet e jashtme të spitalit.

Mjekët u bëjnë thirrje pacientëve, që të mos drejtohen të gjithë në urgjencë, por të marrim trajtim në qëndrat shëndetësore.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Djali i madh thuri planin! Vrasja dhe groposja e Pëllumb Metës nga tre fëmijët, zbulohet motivi i krimit. Hyseni i premtoi Hygertës se nëse merrte autorësinë…

21:59 – 03.03.24gsh Hetuesit në Durrës po kalojnë në sitë të imët të gjithë elementët…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Përgatituni për një javë me shi dhe borë, ja si do të jetë moti për 5 ditët e ardhshme

Vendi ynë gjatë kësaj jave do të dominohet nga kushte atmosferike të paqëndrueshme. Ditën e…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Aksident në Lushnjë, makina përplas një endacak dhe largohet me shpejtësi nga vendngjarja

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në në aksin rrugor Tre urat – Garbjan,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Plagosen me armë zjarri dy të rinj shqiptarë në Itali

Dy të rinj shqiptarë, të dy 26 vjeç, janë plagosur me armë zjarri në Itali,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Shpërthimi në biznesin e deputetit socialist të Lushnjes, ish-drejtoresha e Tatimeve: Ky është krim shtetëror

Para dy ditësh në Lushnjë ndodhi një shpërthim, ku humbën jetën babë e bir dhe…

LEXO ME SHUME