Categories Lajme

Turqi, Tërmeti çau në dysh shkëmbin gjigant, rrezikon t’u bjerë sipër shtëpive të fshatit

Tërmetet që ndodhën në Kahramanmaraş prekën thellësisht 11 provinca. Shumë shkatërrime ndodhën në Adana, e cila është ndër provincat e prekura, ndërkohë dëmet që tërmeti shkaktoi nuk ishin vetëm në njerëz dhe materiale, por edhe në natyrë.

Së fundmi, kanë dalë pamjet e shkëmbinjve të mëdhenj të çarë në mes në zonën e Kocaoğlan të distriktit Feke. Por, ajo që po shqetëson më shumë specialistët është fakti se, çdo ditë e më shumë çarja po zgjerohet, duke bërë që banorët e zonës të jenë në rrezik konstant.

Kjo për faktin se, edhe një lëkundje e vogël mund të sjellë pasoja katastrofike, pasi shkëmbi i thyer që mund të këputet nga mali, mund t’u bjerë shtëpive përsipër në çdo kohë.

Ekipet e bashkisë dhe AFAD-it kanë bërë një hetim pas denoncimit të banorëve të shqetësuar të lagjes. Është thënë se është planifikuar të largohet rreziku duke thyer gurët në zonën më me risk.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME