Categories Lajme

Urgjenca e re e spitalit të Vlorës, mjekët: Shërbim bashkëkohor për pacientët dhe turistët

Urgjenca e re e spitalit të Vlorës ka hapur një kapitull të ri, ka krijuar lehtësira, qoftë për personelin mjekësor gjithashtu edhe për pacientët dhe turistët, që marrin shërbim bashkëkohor.

Kështu u shpreh një mjeke e spitalit rajonal të Vlorës, në një video të publikuar nga  ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në të cilën stafi mjekësor dhe pacientët shprehin vlerësimin për investimin në Urgjencën e Spitalit.

“Pashë një ndryshim total, kam sjellë vajzën para 10 vjetësh kur ishim me pushime. Hera e parë që vij vetë në këtë spital kaq të pastër, më mirë se në Athinë”, tha një qytetar.

Një infermiere u shpreh se ”jemi shumë të kënaqur me gjithçka që është realizuar.

“Nuk mungon asgjë, urgjenca e re përballon shumë më mirë një fluks të rritur. Ka kushte më të mira dhe menaxhimi i pacientit bëhet në kohë më të shpejtë dhe me një metodikë më të saktë dhe më shkencore”, tha një tjetër mjek.

Urgjenca e re në Spitalin e Vlorës  ka vendosur një standard bashkëkohor për qytetarët, por edhe turistët, një investim i përbashkët i Qeverisë shqiptare dhe Agjencisë Italian për Bashkëpunim dhe Zhvillim.

Përveç rikonstruksionit të ambienteve të urgjencës  garantohet edhe zbatimi i protokolleve dhe Procedurave Standarde Operacionale, duke nisur nga triazhimi i pacientëve, diagnostikimi, trajtimi dhe referimi i tyre në kohë pranë shërbimeve spitalore apo edhe për trajtime të specializuara në spitalet që ofrojnë shërbim terciar/universitar.

Me fuqizimin dhe modernizimin e Urgjencës së Spitalit Rajonal Vlorë tashmë ka një pikë referimi jo vetëm për vizitorët e bashkisë Vlorë, por edhe të bashkive Sarandë dhe Himarë dhe turistëve në sezonin veror.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME