Categories Kulture

VIDEO\ Skënder Brataj mer titullin “Personalitet i Shquar i Labërisë” nga shoqata kulturore atdhetare Labëria

Shoqata Kulturore Atdhetare Labëria, Nder i Kombit, ka ndëruar me titullin Personalitet i shquar i Labërise, drejtorin e Urgjencës Kombëtare, Prof.Dok Skender Brataj, për veprimtari të shquar në kujdesin e shëndet të popullit duke vendosur në shërbim të gjitha shkollimet dhe specilaizimet e tij brenda dhe jashtë vendit. Veprimtaria e doktor Skënder Brataj dallohet  në vecanti në organzimin e periudhës së pandemisë, ku për dy vite, mjeku i njohur u angazhua maksimalisht.

Në ceremoni morën pjesë shumë të ftuar, autoritet më të larta të shtetit dhe të pushtetit në Vlorë, mjekë, intelektualë dashamirës e familjarë të Brataj.

Mes tyre një i ftuar special ishte edhe shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare, bashkë me bashkëshorten e tij Helenën. Brataj është shume i lidhur edhe me fshatin e tij Kaninën si dhe me veprimtarinë e shoqatës Labëria.

Kryetari i shoqatës Kanina Gazmir Begaj, vlerësoi mjaft figurën e Skënder Brataj, si një personalitet që edhe pse studoi jashtë vendit, u rikthye në Shqipëri për të vendosur dijet në dispozicion të vendit të tij.

Kryetari i Bashkisë së Vlorës, Dritan Leli ka ndare kujtime të rinisë, teksa me doktor Skender Brataj kanë ndare dhomën kur studionin në fakultetin e mjeksisë.

Sipas Lelit, doktor Brataj ka mbështetur dhe ndihmuar me dashuri bashkëqytetarët e tij vlonjatë.

Shkrimtari i madh Ismail Kadare është shprehur i kënaqur dhe i nderuar që mori pjesë në këtë aktivitet.

Kryetari i përgjithshëm i shoqatës Labëria, Ago Nezha ka shprehur vlerësimet më të larta për Bratajn.

I emocinuar është shprehur doktor Skënder Brataj që ka falenderuar të gjithë të pranishmit.

Grupi polifonik Kanina nëpërmjet këngës labe ka uruar doktor Skënder Bratajn por i ka shprehur njëkohësisht edhe mirënjohjen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kulture

Njihuni me “Sofrën e Zotit” guri që po çmend të huajt në Vlorë

“Guri me qiell” është atraksioni më i madh i natyrës në vendin tonë.Për nga mënyra…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Tirana, një qytet që lindi nga rastësia

Të  lindësh në kryeqytetin e çdo vendi natyrisht është privilegj i çdo qytetari të tij.…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Shkolla Tregtare Vlorë, detyrimi moral për vlonjatët

Nga Ergys Alushi Qyteti i Vlorës e ka detyrim moral, qytetar e historik të festojë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Histori shqiptarësh me famë në historinë mbarë europiane

Nga Ndriçim Kulla Një komb që të ketë tagër për pavarësi politike, s’mjafton që të…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Sot 10 vite pa Vaçe Zelën, e bija: Pa ty bota është më e varfër

Vaçe Zela ndërron jetë 10 vite më parë, në moshën 75-vjeçare ndërsa njihej ndryshe si…

LEXO ME SHUME