Categories Kuriozitete

VIDEO / Tre herë më i madh se New York, shihni si ajsbergu ‘lundron’ në oqean të hapur

Shikoni ajsbergun më të madh në botë, një masë kolosale akulli që ka mbetur në tokë për dekada, por tani ka filluar të lëvizë përsëri nëpër rajonet polare të ujërave të hapura të Antarktidës.

Anketa Britanike e Antarktidës (BAS) publikoi një video që tregon ajsbergun masiv të njohur si A23a, i cili është 64.3 km i gjerë. Me peshë 1 trilion ton e me ngjyrat e tij blu të akullta që shkëlqejnë në rrezet e diellit, ajsbergu është aq i madh sa ishulli Havai ‘Oahu’ dhe tre herë më i madh se qyteti i Nju Jorkut.


Ajsbergu, i cili u shkëput nga rafti i akullit Filchner në gusht 1986, kishte ngecur në fundin e detit që atëherë.

“Ai filloi të lëvizte në mënyrë të ngadaltë në vitin 2020, por në fillim të 2022-it filloi të rritej shpejtësia”, tha Em Neëton, një oficer i komunikimeve dixhitale për BAS.

Në video shihet sipërfaqja e ajsbergut e filmuar më 1 Dhjetor, ditën kur anija e pikasi rreth 90 km nga ishulli Joinville. Ajsbergu me shumë gjasa do të përfshihet në rrymën e Atlantikut Jugor teksa shkrihet ngadalë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Mërkurë 28 Shkurt 2024

Dashi Mos u fiksoni marrëzisht në mungesën e perfeksionit të një projekti tuaj apo të…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor, e martë 27 Shkurt

Dashi Zhvillimet pozitive të ditës do t’iu lejojnë që të përballoni me sukses gjithë nervozizmin…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Hënë 26 Shkurt 2024

Dashi Perspektivat ne jetën tuaj ne çift janë shume te mire gjate kësaj dite. Do…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Njihuni me shenjat e zodiakut që do të kenë më shumë fat në dashuri gjatë muajit mars

Siç e dimë pranvera po afron dhe bashkë me të shfaqen ne horizont edhe mundësi…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Shtunë 24 Shkurt 2024

Dashi Ka ardhur momenti që të nisini të rishikoni strategjitë tuaja profesionale, në mënyrë që…

LEXO ME SHUME