Categories Lajme

Vrau dy vëllezër në Cakran në shenjë hakmarrje për djalin 9-vjeçar, dënohet me 20 vjet burg Ilirjan Zeqaj

Është dënuar me 20 vite burgim, Ilirjan Zeqaj, personi që në vitin 1998 ekzekutoi me armë zjarri dy vëllezërit Gramoz e Shkëlqim Llanaj.

Vendimi për dënimin e Ilirjan Zeqaj është marrë ditën e sotme nga gjykata e Fierit. Ndërsa në Dhjetor 2022, prokurori i çështjes Petrit Vukaj, kërkoi në pretencën e tij deklarimin fajtor dhe dënimin me 23 vite burgim ndaj Zeqaj, i cili akuzohej për “Vrasje me paramendim” kryer në bashkëpunim dhe “Mbajtje pa lejë të armëve të zjarrit”.

Vetë avokatët e Zeqaj, kishin kërkuar deklarimin e pafajshëm të tij, por kjo kërkesë nuk u konsiderua e drejtë nga ana e trupit gjykues.

Sipas vendimit të gjykatës, ngjarja e rëndë ka ndodhur në shtator të vitit 1998 në fshatit Cakran, ku mbetën të vrarë vëllezërit Gramos dhe Shkëlqim Llanaj.

Aktualisht i dënuari, ndodhet në Angli dhe po përballet me një proces ekstradimi drejt Shqipërisë. Në dosjen hetimore flitet për një zinxhir ekzekutimesh të kryera në fshatin Cakran, sagë kjo e nisur me vrasjen e një fëmije 9 vjeçar.

Autori i vrasjes së fëmijës Ëngjëllush Zeqaj, ka qënë Santiliano Llanaj, nipi i dy viktimave Ilirjan alias Leonard Llanaj dhe Gramoz Llanaj që në vitin 1998 mbante detyrën e punonjësit të policisë. Santiliano, në kohën e kryerjes së krimit është arrestuar dhe më pas dënuar nga gjykata.

Por në dosjen hetimore thuhet se vetëm tre ditë pas këtij krimi të shëmtuar, dy vëllezërit Ilirjan Zeqaj dhe Jetnor Zeqaj, kanë ngritur një pritë me automatik dhe mitraloz të lehtë, duke ekzekutuar në mes të rrugës dy xhaxhallarët e Santiliano Llanaj, shtetasit Gramoz dhe Shkëlqim Llanaj.

Për krimin e rëndë, të ndodhur para 24 viteve, policia në atë periudhë mundi të arrestojë vetëm Jetnor Zeqaj, i cili u dënua me 25 vite burgim.

Ndërsa vëllai tjetër autor në këtë krim, arriti të largohet duke ju fshehur drejtësisë. Ilirjan Zeqaj, në fillim të muajit Tetor 2022, u arrestua në Londër dhe aktualisht ai ndodhet në një proces gjykimi me qëllim ekstradimi në Shqipëri.

Prej 24 vite me radhë, ai i shpëtoi drejtësisë duke përdorur disa emra si Leonard Zeqaj apo Klemend Zeqaj.

Mediat britanike treguan se pas lirimit të dyshimtë nga gjykatat në Shqipëri, ai kishte arritur të hynte ilegalisht i fshehur në një kamion në Britaninë e Madhe.

Tashmë Zeqaj po përballet me një proces gjyqësor, pasi prokuroria Shqiptare ka kërkuar ekstradimin e tij në Shqipëri.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME