Categories Kuriozitete

10 mjediset ekstreme dhe haluçinacionet që kanë shkaktuar (Imazhe)

Kushtet ekstreme i bëjnë trurit gjëra mjaft të çuditshme. Më poshtë do të shohim 10 mjedise armiqësore dhe halucinacionet shqetësuese që secili ka provokuar gjatë ekspozimit të zgjatur.

10. Hapësira

Image

Në hapësirë, pavarësisht natyrës mbresëlënëse të fluturimit në hapësirë, astronautët shpesh përjetojnë halucinacione, duke filluar nga zanat kërcimtare ndriçuese deri te flakërimat dhe vijat e dritës, që i atribuohen rrezeve kozmike që kalojnë nëpër kafkat e tyre për shkak të mungesës së mbrojtjes atmosferike. Këto halucinacione, megjithëse zakonisht të menaxhueshme gjatë punës, mund të prishin gjumin.

Përveç kësaj, astronautët kanë raportuar halucinacione të nuhatjes, si ekuipazhi i stacionit hapësinor Salyut-5 që ngatërron një erë të imagjinuar për një rrjedhje lëngu, duke theksuar stresin psikologjik dhe krizat në marrëdhëniet e ekuipazhit që mund të ndodhin në mjedise të izoluara.

9. Burgu

Image

Izolimi, ndër mjediset më armiqësore në Tokë, shpesh çon në halucinacione të gjalla të quajtura “kinemaja e të burgosurve”, ku privimi ndijor krijon një “ekran të verbër halucinacionesh” në mungesë të stimujve vizualë.

Në vitet 1950 dhe 1960, qeveritë amerikane dhe kanadeze eksploruan përdorimin e këtij fenomeni për lavazhin e trurit, duke kryer eksperimente në Qendrën Mjekësore të Universitetit McGill të Montrealit, ku studentët e kolegjit iu nënshtruan privimit ndijor. Të veshur me maska të tejdukshme, të ekspozuar ndaj zhurmës së bardhë të vazhdueshme dhe të kufizuar në ndjesi prekëse, studentët përjetuan shpejt halucinacione që varionin nga pikat e dritës deri te skenat e çuditshme si ketrat me thasë ose me syze që parakalonin rrugëve, krahas halucinacioneve dëgjimore dhe prekëse, edhe pas lirimit. Këto gjetje nënvizojnë ndikimin e thellë psikologjik të izolimit dhe privimit ndijor tek individët.

8. Malet

Image

Alpinistët shpesh raportojnë se kanë përjetuar halucinacione të frikshme të ‘njeriut të tretë’, që shpesh i atribuohen sëmundjes së lartësisë, por që mbartin një cilësi paranormale.

Në vitin 2008, ndërsa po ngjitej vetëm në Everest, Jeremy Windsor takoi një alpinist të quajtur Jimmy dhe shkëmbyen inkurajime për 10 orë para se Jimmy të zhdukej në Step Hill. Këto takime, të raportuara edhe nga të tjerë në mjedise me lartësi të madhe, besohet të jenë një mekanizëm mbijetese që lidhet me lartësinë e zonës së vdekjes.

Një tjetër alpinist, i humbur dhe i rraskapitur, pa dy figura me elektrik dore gjatë natës, duke sjellë një ndjenjë shpëtimi që zgjati tre orë derisa gjeti çadrën e tij. Këto halucinacione nënvizojnë efektet e thella psikologjike të lartësisë ekstreme në mendjen e njeriut.

7. Nën ujë

Image

Narkoza e azotit, e njohur gjithashtu si “ekstaza e thellësisë”, ndodh kur azoti nën presion hyn në qarkullimin e gjakut të zhytësve duke zbritur përtej thellësive rekreative, duke çuar në çorientim, konfuzion, eufori dhe halucinacione. Ajo përjetohet zakonisht në zhytje të lirë dhe është quajtur “drogim” nga zhytës me përvojë.

Halucinacionet variojnë nga ngjyrat imagjinare dhe efektet vizuale të pikseluara deri tek përvojat jashtë trupit dhe modelet fraktale. Këto halucinacione mund të dëmtojnë aftësinë e një zhytësi për të kuptuar nevojën për të dalë në sipërfaqe, gjë që është sidomos e rrezikshme kur zhyten vetëm, dhe mund të çojnë në keqkomunikim midis zhytësve, siç shihet kur mesazhet e shkruara në anglishte të thjeshtë perceptohen si dërdëllitje nën ujë.

6. Xhungla

Image

Në vitin 1981, aventurieri izraelit Yossi Ghinsberg duroi tre javë të tmerrshme të humbura në xhunglën e Amazonës ndërsa kërkonte arin, një sprovë e përshkruar më vonë në filmin e vitit 2017 “Jungle”. Mes urisë, stuhive dhe insekteve, Ghinsberg halucinoi zërin e shokut të tij Kevin dhe ndeshi në vegime të tmerrshme, duke përfshirë një episod bezdisshëm në ditën e 5-të, kur imagjinoi Kevinin duke e akuzuar se nuk ndante ushqim dhe e sulmonte me hanxhar, duke u kthyer në realitet i tmerruar. Këto halucinacione ia shtuan vuajtjet psikologjike Ghinsberg-ut gjatë luftës së tij të dëshpëruar për mbijetesë në shkretëtirën e pafalshme.

5. Ishulli i shkretë

Image

Kur Leendert Hasenboch, një ushtar për Kompaninë Holandeze të Indisë Lindore, u burgos në një ishull për shkak se ishte homoseksual, ai mbajti një ditar të rënies së tij mendore. Pas muajit të parë, ai filloi të kishte halucinacione. Ai tha se ishte i përhumbur nga “shpirtrat djallëzorë”, njëri prej të cilëve i ngjante një njeriu që ai e “njeh mirë”, por kishte frikë ta përmendte me emër. Duke supozuar se ai po ndëshkohej për “mëkatet” e tij, Hasenboch u lut për falje.

Nuk është e qartë se çfarë ndodhi me të pasi shënimet e tij në ditar ndaluan. Gjëja e fundit për të cilën ai shkroi ishin të pinte urinën dhe të hante mish të gjallë. Pavarësisht se kishte dy burime uji të ëmbël në ishull, ai me sa duket nuk i gjeti asnjërën. Kur një tjetër nga anijet e kompanisë erdhi për ta marrë, ata gjetën vetëm kampin dhe sendet e tij. Nuk kishte trup apo skelet, duke bërë që disa të besonin se ai ishte shpëtuar.

4. Shpellat dhe minierat

Image

Izolimi i qëllimshëm i speleologut francez Michel Siffre nën tokë zbuloi efektet e thella të errësirës së zgjatur në mendje, veçanërisht shtrembërimin e perceptimit të kohës dhe fillimin e halucinacioneve të nxitura nga privimi i neurotransmetuesve. Eksperimenti i Siffres tregoi se si pa shenjat e ditës, ai ra në një cikël 48-orësh zgjimi dhe gjumi pa e kuptuar anomalinë, me dëshpërim dhe psikozë që shfaqeshin me kalimin e kohës për shkak të mangësive të neurotransmetuesve.

Speleologët e tjerë, si Les Hewitt, kanë përjetuar halucinacione të ngjashme dhe shqetësime ekstreme psikologjike në errësirë, me Hewitt që shprehet se ai do të kishte menduar të vetëvritej nëse do të kishte akses në një armë gjatë natës së tij në një shpellë të përmbytur.

Fenomeni shtrihet përtej eksperimenteve të vetmuara, siç dëshmohet nga dy minatorë qymyrguri në vitin 1963, të cilët raportuan vegime transcendente të Parajsës gjatë kalvarit të tyre dyjavor nëntokësor, duke dëshmuar imazhe hyjnore si një qytet qiellor dhe praninë e buzëqeshur të Papës Gjon XXIII. Këto përvoja nënvizojnë sfidat e thella psikologjike me të cilat përballen në mjedise ekstreme pa dritë dhe stimuj të jashtëm.

3. Shkretëtira

Image

Kalvari katërditor i Antoine de Saint-Exupéry-t në shkretëtirën libiane pas një përplasjeje avioni ndikoi thellësisht veprën e tij të njohur “Princi i Vogël”, me përvojat e tij që shërbenin si sfond për rrëfimin. Me lëngje të kufizuara, kryesisht kafe dhe verë, Saint-Exupéry dhe shoku i tij u përballën me peizazhin e shkretë, duke iu nënshtruar halucinacioneve të shkaktuara nga goditja e nxehtësisë, rraskapitja dhe privimi i gjumit. Mes terrenit pa tipare, ai hasi mirazhe dhe halucinacione të gjalla, duke përfshirë krijesa imagjinare, procesione fantazmë llambash dhe iluzionet e të qenit në një anije që nisej për në Amerikën e Jugut si skllav.

Në mënyrë të ngjashme, në kushte ekstreme të shkretëtirës si ultramaratona e shkretëtirës së Gobit, konkurrentët kanë përjetuar halucinacione për shkak të goditjes së nxehtësisë dhe mungesës së gjumit, duke humbur kontaktin me realitetin dhe duke luftuar për të ruajtur mendjen në peizazhin e djerrë.

Këto përvoja nxjerrin në pah dëmin e thellë psikologjik të mjediseve të shkretëtirës në mendjen e njeriut, ku realiteti shtrembërohet dhe kufiri midis iluzionit dhe së vërtetës mjegullohet.

2. Antarktida

Image

Mbytja e anijes belge të gjuetisë së balenave Belgica në akullin e detit Antarktik në vitet 1890 çoi në një sprovë njëvjeçare për ekuipazhin, e shënjuar nga përshkallëzimi i shqetësimit mendor të përkeqësuar nga mbyllja dhe humbja e shpresave për arratisje pasi akulli nuk arriti të shkrihej. U shfaqën simptoma psikotike, duke përfshirë paranojën dhe iluzionet e dhunës, tipike për izolimin polar, me raste që datojnë që nga ekspeditat e hershme dhe të fundit deri në vitin 2018. I quajtur “çmenduri polare”, ky fenomen i atribuohet ndërprerjes së ritmit cirkadian, mbylljes dhe konflikteve ndërpersonale duke prekur edhe popullatat indigjene si Inughuit të Grenlandës, të cilët e quajnë atë pibloktoq.

Deluzionet si ‘sindroma e njeriut të tretë’ dhe halucinacionet, ndonjëherë të çuditshme siç përjetohen nga eksploruesja Felicity Aston me një erë të imagjinuar peshku dhe patate të skuqura, theksojnë më tej ngarkesën psikologjike të mjediseve polare në mendjen e njeriut.

1. Deti

Image

Gjatë kalvarit të tij 14-mujor në det, peshkatari 36-vjeçar José Salvador Alvarenga iu drejtua masave ekstreme për mbijetesë, duke pirë urinë, duke kapur peshk me duar dhe duke konsumuar kandil deti ndërsa duronte vetminë dhe dëshpërimin pasi shikonte shokun e tij të ekuipazhit Ezebaquiel Cór të vdiste. Halucinacionet u bënë një mekanizëm përballues, me Alvarengën që bisedonte me të ndjerin dhe ndillte miq dhe familjarë të gjallë imagjinarë, duke përjetuar ndjesi të shijimit të ushqimeve gustatore dhe duke u angazhuar në aktivitete të këndshme.

Halucinacione të ngjashme goditën marinarët e njohur si Joshua Slocum dhe Bernard Moitessier, të cilët takonin figura historike ose këshillonin të huajt ndërsa lundronin rreth globit.

Edhe ish-zhytësi i marinës Rob Hewitt, i humbur në det, halucinoi skenarë të zakonshëm si blerja e një kanaçe Koka Kole në tokë para shpëtimit të tij, duke ilustruar dëmin e thellë psikologjik dhe mekanizmat e përballimit të përdorur gjatë izolimit të zgjatur në det./toptenz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Mërkurë 28 Shkurt 2024

Dashi Mos u fiksoni marrëzisht në mungesën e perfeksionit të një projekti tuaj apo të…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor, e martë 27 Shkurt

Dashi Zhvillimet pozitive të ditës do t’iu lejojnë që të përballoni me sukses gjithë nervozizmin…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Hënë 26 Shkurt 2024

Dashi Perspektivat ne jetën tuaj ne çift janë shume te mire gjate kësaj dite. Do…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Njihuni me shenjat e zodiakut që do të kenë më shumë fat në dashuri gjatë muajit mars

Siç e dimë pranvera po afron dhe bashkë me të shfaqen ne horizont edhe mundësi…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Shtunë 24 Shkurt 2024

Dashi Ka ardhur momenti që të nisini të rishikoni strategjitë tuaja profesionale, në mënyrë që…

LEXO ME SHUME