Categories Lajme

Agjëruan deri në vdekje, humbin jetën 47 persona në Kenia, anëtarë të një sekti

Policia keniane deri më tani ka identifikuar trupat e 47 personave që ata besojnë se ishin anëtarë të një sekti të krishterë që besonin se do të shkonin në parajsë nëse agjëronin deri në vdekje.

Policia filloi zhvarrosjen e trupave nga pylli Sakahola pranë qytetit bregdetar të Malindit të premten. “Në total, 47 njerëz vdiqën në pyllin Sakahola,” tha inspektori i policisë Charles Kamau për Reuters. Por ai shtoi se hetimet vijojnë për identifikimin e viktimave të tjera.

Në fillim të këtij muaji, policia shpëtoi 15 anëtarë të sektit, Kishës Ndërkombëtare të Lajmit të Mirë, të cilët thanë se ishin urdhëruar të vdisnin nga uria. Katër nga ata njerëz, megjithatë, vdiqën para se të arrinin në spital.

Udhëheqësi i sektit, Paul Mackenzie, u arrestua pasi autoritetet morën një informacion për “varre të cekëta” në të cilat ishin varrosur të paktën 31 ndjekës. Mediat lokale raportuan se Mackenzie refuzoi të hante ose të pinte asgjë gjatë kohës që ishte në paraburgim.

Ministrja e Punëve të Brendshme Kiture Kidiki tha se i gjithë pylli, që mbulon rreth 3,200 hektarë, është rrethuar dhe është shpallur skenë krimi.

“Kjo shuplakë e tmerrshme në fytyrën e ndërgjegjes sonë duhet të çojë jo vetëm në dënimin e ashpër të autorëve të kësaj mizorie në kurriz të kaq shumë shpirtrave të pafajshëm, por edhe në rregulla më të rrepta (përfshirë vetërregullimin) për çdo kishë, xhami, tempull apo sinagogë”, shtoi ai.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Qendra “Vizioni i Gjelber”, në kuadër të Ditës Ndërkombetare të Egjiptianëve të Ballkanit, realizoi një takim të hapur

Qendra “Vizioni I Gjelber” , ne kuader te Dites Nderkombetare te Egjiptianeve te Ballkanit, realizoi…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME