Categories Lajme

Arrestohen 6 shqiptarë në Australi, skema që përdornin për të mos u kapur me ‘shtëpi bari’

Një agjent i pasurive të paluajtshme periferike është arrestuar nga hetuesit federalë për rolin e tij të dyshuar në kërkimin e shtëpive për figurat shqiptare të krimit të organizuar.

Agjenti i pasurive të patundshme në Melburn, Joe Tumino, akuzohet se ka përdorur njohuritë e tij të brendshme për të gjetur të paktën katër prona me qira për sindikatat në juglindje të Melburnit.

59-vjeçari dyshohet se synonte shtëpi në pronësi të investitorëve të huaj, të cilët nuk kishin gjasa të kryenin inspektime personalisht dhe ua jepte me qira anëtarëve të rrjetit të krimit të organizuar, të cilët i shndërruan në shtëpi për kultivimin e kanabisit.

Pamjet e marra nga hetuesit në një nga shtëpitë në Keysborough tregojnë bimë kanabisi në vazo në një dhomë me ndriçim të dobët. Dyshemetë dhe muret janë të mbuluara me fletë plastike të bardha me drita të instaluara në tavan.

Gjethja e trashë mbulon pjesën më të madhe të dhomës dhe një sistem vaditës i improvizuar i përbërë nga një fuçi dhe disa tuba gome janë vendosur në një cep. Bombola të mëdha kimikatesh grumbullohen në një raft dhe tapeti dhe muret janë njollosur nga dheu dhe filigranët.

Policia Federale Australiane beson se Tumino punonte për 36-vjeçarin Avdi Molla, një ndërtues i Aspendale Gardens që besohet të jetë udhëheqësi i sindikatës.

Hetuesit pretendojnë se Molla, i cili ka lindur në Shqipëri, është i lidhur me figura të njohura të krimit të organizuar ndërkombëtar në vendin e tij të lindjes dhe ishte duke koordinuar operacionin e rritjes në periferi të Melburnit.

Oficerët e AFP bastisën shtëpinë e Molla qershorin e kaluar dhe gjetën një pajisje të aktivizuar me An0m, 270,000 dollarë para në dorë dhe pesë orë dizajni të fshehura në një zgavër çati. An0m ishte një aplikacion i koduar mesazhesh i zhvilluar dhe përdorur nga AFP dhe FBI për një goditje globale të krimit.

Oficerët zbuluan gjithashtu më shumë se 80 bimë kanabisi, që peshonin së bashku 96 kilogramë, në dy shtëpi në Keysborough të lidhura me sindikatat. Ata arrestuan dy persona në lidhje me operacionin.

Dy shtëpi të tjera të rritjes u zbuluan më vonë në Burwood East dhe Keysborough, ku gjetën më shumë se 20 bimë dhe 11 fidanë.

Molla dhe dy bashkëpunëtorë të tjerë, 46-vjeçari Emiliano Paron dhe një grua 23-vjeçare nga Dandenong, u arrestuan më shumë se një vit më vonë, në gusht 2022.

Molla akuzohej për drejtimin e aktiviteteve të një organizate kriminale, kultivimin e bimëve të kontrolluara për qëllime tregtare dhe kultivimin e një sasie kanabisi të tregtueshme. Paron dhe gruaja u akuzuan për kultivimin e bimëve të kontrolluara.

Ata u liruan me kusht në gusht dhe do të dalin para Gjykatës së Magjistraturës së Melburnit në nëntor.

Arrestimet ishin pjesë e Operacionit Ironside, një hetim i përbashkët tre-vjeçar midis AFP-së dhe FBI-së që ka çuar në arrestimin e dhjetëra figurave të dyshuara të biçikletave dhe mafias.

Hetimi, i cili është përshkruar nga zbatimi i ligjit si “goditja e shekullit”, përdori An0m për të monitoruar në mënyrë të fshehtë komunikimet në lidhje me tregtinë globale të drogës dhe aktivitete të tjera të paligjshme.

Rreshteri i AFP-së Glenn Tankard tha se i gjithë operacioni i sindikatës, përfshirë rrjetin e shtëpive të paligjshme të kultivimit të kanabisit në Melburn, ishte çmontuar tërësisht nga bastisjet.

“Ne pretendojmë se personat e arrestuar janë anëtarë të sindikatës së rëndësishme me lidhje me krimin e organizuar shqiptar, të cilët ndërmorën një planifikim të madh për të ekzekutuar operacionet e tyre kriminale për rritjen dhe kultivimin e kanabisit me ndihmën e lehtësuesve profesionistë,” tha Tankard.

Tumino do të dalë të premten para Gjykatës së Magjistraturës së Melburnit, i akuzuar për një akuzë për mbështetje të një organizate kriminale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Përmbyset mjeti në autostradën Levan-Fier, detajet e para

Një aksident është shënuar pak minuta më parë në autostradën Levan-Fier, në afërsi të Spitalit…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Gjergj Luca denoncon “Vodafone”: Më faturuan 1400 euro për 7 minuta “Roaming”

Kompania më e shtrenjtë telefonike “Vodafone Albania” është kthyer në problemin e përditshëm të qytetarëve…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Bulqizë/ Aksidentohet 19-vjeçari, transportohet menjëherë në spital

Është aksidentuar një 19-vjeçar ditën e sotme në Bulqizë. Aksidenti ka ndodhur rreth ores 14:15…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Arrestohet pronari i lokalit në Lushnjë, Ushtrohej veprimtaria e basteve sportive

Policia e Lushnjës ka goditur ditën e sotme një rast të ushtrimit të basteve sportive…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Kërkohej në Sarandë për trafik droge/ Kapet në Selanik 32-vjeçari

Policia greke ka arritur të kapë në Dhiavata të Selanlikut të kërkuarin të Interpol, Adritak…

LEXO ME SHUME