Categories Sport

Atleti Izmir Smajlaj reagon pas vendimit të Gjykatës Sportive Botërore: I drejti nuk mposhtet kurrë

Atleti shqiptar Izmir Smajlaj ka qenë i pezulluar me një afat të papërcaktuar si shkak i një manipulimi të rezultatit, por këtë nuk e ka bërë ai dhe Gjykata Sportive Botërore e ka shpallur të pafajshëm dhe mund të vijojë garën e kërcimit së gjati, ku ai është shpallur edhe kampion Ballkani.

Për manipulimin e rezultatit është shpallur fajtor presidenti i federatës së atletikës, Gjergj Ruli, që është dënuar me 5 vjet pezullim, si dhe sekretari i federatës, Nikolin Dionisi, me 4 vjet. Pas vendimit, sot ka reaguar vetë Izimir Smajlaj:

“Falë një beteje të gjate ligjore me AIU, Sport Resolution (ose Gjykata Sportive Botërore) me seli në Londër, ka shpallur PA-FAJESINË time kundrejt aludimeve për mashtrim ndaj një gare ku isha pjesëmarrës.

Isha i bindur që gjyqtarët e huaj do të vlerësonin të vërtetën dhe do kuptonin që çdo gjë që ishte hetuar ishte e gabuar dhe pa fakte ndaj meje, andaj jam tejet i lumtur dhe, me anë të këtij postimi ju komunikoj edhe rikthimin tim në pistë.

Faleminderime e mirënjohje për ata që besuan tek unë që në fillim, për punën e përkryer të avokatëve mbrojtës Ermir Beta dhe Romina Zano, përkthyeses zyrtare Etleva Pushi, si dhe familjes sime që duroi e përjetoi një stres të panevojshëm” – shkruan Smajlaj në një postim në rrjetet sociale.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Sport

Mario Mitaj flet me zemër: Kam lindur në Athinë, por s’jam grek, E dua Shqipërinë, jam patriot!

Një nga më të mirët në dy miqësoret që Kombëtarja shqiptare zhvilloi, ishte Mario Mitaj.…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Zbulohet kush pagoi 1 milion euro për të liruar Dani Alves nga burgu, nuk është Neymar

Ish-shoku i skuadrës i Dani Alves te Barcelona, Memphis Depay, thuhet se i ka paguar…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Sokol Kushta: Kombëtarja dhe trajneri dje fituan Brojën, Sylvinho tregoi se di të ndryshojë

Sokol Kushta, legjenda e futbollit kuqezi, në një reagim në rrjetet sociale, vlerësoi lojën e…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Mbi 20 mijë bileta të shitura/ Sylvinho tenton të ndryshojë ujërat, Statistikat flasin për suedezët

Shqipëria do të zhvillojë sonte në mbrëmje testin e dytë miqësor kundër Suedisë në Stokholm.…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

“E dimë forcën tonë, jemi të bashkuar”, Sylvinho dhe Ramadani flasin para ndeshjes me Suedinë

Shqipëria do të luajë nesër ndeshjen e dytë miqësore të muajit mars ndaj Suedisë. Trajneri…

LEXO ME SHUME